Coraz częściej słyszy się o badaniach DNA płodu. Wiele kobiet i przyszłych rodziców nie wie do końca czym one są, na czym polegają i czy są bezpieczne. Na pierwszy rzut oka temat ten może wydawać się skomplikowany i stresujący, ale to tylko pozory. Badania te mają na celu uspokojenie przyszłych rodziców. Czym zatem są testy DNA płodu i jakie testy są dostępne?
Czym są badania DNA płodu?
Badania DNA płodu to badania diagnostyczne?
Badania DNA płodu – jaki test wykonać?
Badania DNA płodu, czy wybrać test NIFTY?
Czym są badania DNA płodu?
Badania DNA płodu, inaczej badania wolnego płodowego DNA (cffDNA) to nic innego jak nieinwazyjne badania prenatalne w ciąży, umożliwiające wczesne wykrycie ewentualnych niepoprawności w rozwoju płodu matki. Chociaż brzmi to skomplikowanie, wcale takim nie jest, a może niesamowicie pomóc przyszłym rodzicom i jeszcze nienarodzonemu dziecku. CffDNA polegają na pobraniu krwi mamy i jej dogłębnej analizie. Krew pobierana jest od matki, nie od płodu, gdyż materiał genetyczny dziecka przedostaje się do łożyska skąd jest w stanie krążyć w krwi ciężarnej. Na podstawie tego materiału genetycznego lekarze są w stanie określić czy dzieje się z płodem coś nietypowego, jak na przykład wykrycie zespółu Downa, Turneraczy zespoły mikrodelecji.
Badania DNA płodu to badania diagnostyczne?
Poddanie się tym badaniom jest zdecydowanie wykorzystywane w diagnostyce prenatalnej. Badania DNA płodu umożliwiają wczesne wykrycie nieprawidłowości w rozwoju dziecka i tym samym poznanie przyczyn, jak i ewentualnych dalszych poczynań. Testy te są bardzo czułe, dlatego też są w stanie wykryć czy dziecko nie jest obarczone chorobami genetycznymi i/lub zespołami.
Badania DNA płodu – jaki test wykonać
Obecnie na rynku jest coraz więcej testów badających DNA płodu. Podzieli je można na inwazyjne (pobranie bezpośrednio próbki DNA z otoczenia płodu) oraz nieinwazyjne (pobranie krwi mamy, w której znajduje się DNA płodu). Na początek zaleca się skorzystanie z nieinwazyjnych testów, gdyż wystarczą do wykrycia nieprawidłowości w kodzie genetycznym dziecka, a przy tym nie naruszą i nie zaszkodzą płodowi. Jeśli test nieinwazyjny okaże się dodatni, należy wykonać dodatkowo test inwazyjny, by potwierdzić ewentualne problemy. Do badań nieinwazyjnych zaliczamy:
- test Harmony (dodatkowo można określić płeć dziecka),
- test Sanco,
- testy NIFTY i NIFTY Pro.
Do badań inwazyjnych zaliczamy:
- amniopunkcję,
- biopsję kosmówki,
- kordocentezę,
- fetoskpoię.
Badania DNA płodu, czy wybrać test NIFTY?
Test NIFTY jest jednym z najczęściej wybieranych testów badania DNA płodu. Można wykonać go juz w 10. tygodniu ciąży, czyli wykrywalność nieprawidłowości może nastąpić na stosunkowo wczesnym etapie ciąży. Test NIFTY koniecznie powinno się wykonać w przypadku, gdy przyszła mama ukończyła 35. rok życia i spodziewa się dziecka, jeśli w przeszłości miała dziecko z chorobą genetyczną i/lub jeśli w rodzinie ojca i matki występują przypadki wad genetycznych. Test NIFTY warto wykonać nie tylko w sytuacjach wymienionych w poprzednim zdaniu, ale również w celu upewnienia się i zniwelowania stresu związanego z ciążą. Jedyne wyjątki, kiedy nie powinno podjąć się tego testu to przebyta ciąża trojacza, transfuzja krwi mamy, przebycie terapii komórkami macierzystymi oraz poronienie w czasie 8 tygodni poprzedzających badanie.