O tym, czy urodzi się chłopczyk, czy dziewczynka, decyduje jeden z chromosomów znajdujących się w plemniku. Czy na USG widać płeć dziecka? Kiedy można poznać płeć dziecka najszybciej? Odpowiadamy na te pytania w artykule.
Spis treści:
- Kiedy widać płeć dziecka w badaniu USG?
- Od czego zależy to, w którym tygodniu widać płeć dziecka?
- Test PAPP-A a płeć dziecka – czy badanie może pomóc?
- Kiedy można poznać płeć dziecka szybciej?
- 14. tydzień ciąży a płeć dziecka
- 16. tydzień ciąży – czy można poznać płeć dziecka na tym etapie?
- Badania prenatalne a płeć dziecka – co wykrywają testy NIPT?
- Kiedy można poznać płeć dziecka? Czy testy NIPT są dokładne?
- Czy badanie NIPT pokaże płeć w ciąży bliźniaczej?
Kiedy widać płeć dziecka w badaniu USG?
Pary spodziewające się potomstwa często szukają odpowiedzi na pytanie, w którym tygodniu widać płeć na USG. Okazuje się bowiem, że ultrasonografia na wczesnym etapie ciąży nie jest w stanie jeszcze pokazać płci malucha. Badanie USG pokaże płeć dopiero około 18-22. tygodnia ciąży, gdy już wykształcą się zewnętrzne narządy płciowe [1].
Od czego zależy to, w którym tygodniu widać płeć dziecka?
To kiedy można poznać płeć dziecka w badaniu USG, jest zależne po części od stopnia wykształcenia zewnętrznych narządów płciowych, a po części od sposobu ułożenia dziecka w brzuchu mamy. Czasami zdarza się, że lekarz z dużym doświadczeniem będzie w stanie zidentyfikować płeć przed 18. tygodniem [2], na tak wczesnym etapie nie można jednak liczyć na dużą pewność wyniku.
Test PAPP-A a płeć dziecka – czy badanie może pomóc?
Tuż obok badania USG na początkowych etapach ciąży wykonywany jest również test PAPP-A. Badanie to nie określa jednak płci, jego celem jest oszacowanie ryzyka wystąpienia różnych nieprawidłowości genetycznych (np. zespołu Downa), na podstawie poziomu białka PAPP-A w surowicy krwi ciężarnej [3].
Kiedy można poznać płeć dziecka szybciej?
Płeć dziecka można poznać szybciej dzięki badaniom wolnego płodowego DNA, tzw. NIPT (ang. Non Invasive Prenatal Testing). To badania, które analizują materiał genetyczny dziecka obecny w krwioobiegu ciężarnej kobiety [4]. Kiedy można je wykonać? Dobrym momentem jest czas już po 10. tygodniu ciąży [4].
14. tydzień ciąży a płeć dziecka
Badania wolnego płodowego DNA można wykonać już po 10. tygodniu ciąży, a więc jeśli kobieta jest w 14. tygodniu ciąży, także można z nich skorzystać. To nadal o wiele wcześniej niż w przypadku ultrasonografii.
16. tydzień ciąży – czy można poznać płeć dziecka na tym etapie?
Badania wolnego płodowego DNA można wykonać pomiędzy 10. a 24. tygodniem ciąży [5]. Zatem dobrym momentem na takie badanie będzie także 16. tydzień ciąży. Płeć malucha można poznać na tym etapie ciąży, bez względu na sposób ułożenia dziecka w brzuchu mamy.
Badania prenatalne a płeć dziecka – co wykrywają testy NIPT?
Aby zidentyfikować płeć dziecka podczas badania wolnego płodowego DNA, wykonywany jest molekularny test genetyczny na obecność chromosomu Y. Chromosom ten odpowiada za płeć męską. Jego wykrycie świadczy o tym, że urodzi się chłopczyk, natomiast brak oznacza, że urodzi się dziewczynka.
Kiedy można poznać płeć dziecka? Czy testy NIPT są dokładne?
Testy NIPT są bardzo dokładne. Analizują one materiał genetyczny, zatem na ich wyniki nie wpływają czynniki takie jak: stopień wykształcenia zewnętrznych narządów płciowych czy też sposób ułożenia dziecka w brzuchu kobiety. Pewność molekularnego testu genetycznego, np. w teście NIFTY pro, wynosi 99,53%, a więc prawie 100% [6].
Czy badanie NIPT pokaże płeć w ciąży bliźniaczej?
Badania NIPT pozwalają na zidentyfikowanie płci dziecka także wtedy, gdy mamy do czynienia z ciążą bliźniaczą. W takim przypadku rezultat badania będzie jednak dotyczyć całej ciąży [7]. Obecność chromosomu Y jest jednoznaczna z tym że przynajmniej jedno z dzieci to chłopczyk. Natomiast brak chromosomu Y wiąże się z tym, że urodzą się dwie dziewczynki.
Źródła:
- https://www.pbkm.pl/kalendarz-ciazy/kiedy-widac-plec-dziecka [dostęp: 06.03.2023 r.]
- https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/63089,przebieg-ciazy-od-13-do-40-tygodnia [dostęp: 06.03.2023 r.]
- https://dobreusg.pl/ [dostęp: 06.03.2023 r.]
- https://nipt-geneplanet.com/ [dostęp: 06.03.2023 r.]
- https://www.bgi.com/global/news/how-noninvasive-prenatal-testing-(nipt)-can-help-expecting-parents—bgi-perspectives [dostęp: 06.03.2023 r.]
- https://www.testdna.pl/badania-prenatalne/test-nifty-pro/test-nifty-a-plec-dziecka/ [dostęp: 06.03.2023 r.]
- https://badanienifty.pl/ [dostęp: 06.03.2023 r.]