Badania wolnego płodowego DNA – nieinwazyjny sposób na sprawdzenie zdrowia dziecka

Ciąża jest bardzo emocjonującym etapem w życiu każdej kobiety. Przyszłe mamy mają obecnie do wyboru wiele badań prenatalnych, które w nieinwazyjny sposób ocenią ryzyko chorób genetycznych u płodu. Badania wolnego płodowego DNA są bezpiecznymi testami, które wykonuje się z krwi przyszłej mamy. Ale czym właściwie są badania wolnego płodowego DNA?

Dlaczego badania wolnego płodowego DNA są nieinwazyjne?
Czym jest cffDNA i jakie ma znaczenie w badaniu?
Czy badania wolnego płodowego DNA to również test NIFTY Warszawa?
Ile mogą kosztować badania wolnego płodowego DNA?

Dlaczego badania wolnego płodowego DNA są nieinwazyjne?

Badanie wolnego płodowego DNA to test prenatalny, który jest nieinwazyjny. Oznacza to, że można je przeprowadzić bez ryzyka dla zdrowia zarówno matki i dziecka. Testy te wykonuje się na podstawie próbki krwi matki, co jest dużo mniej inwazyjne od tradycyjnych badań takich jak amniopunkcja czy biopsja kosmówki. Właśnie dlatego badania DNA płodowego są coraz częściej wybierane przez przyszłe mamy.

Dlaczego badania wolnego płodowego DNA są nieinwazyjne?

CffDNA, inaczej nazywane wolne płodowe DNA to fragmenty DNA płodu obecne we krwi matki. Dzięki temu można z dużą precyzją wykryć choroby genetyczne, które są w zakresie danego testu. Bardzo szeroki zakres ma test NIFTY pro. Ten test NIPT sprawdza ryzyko 94 chorób genetycznych. Jest to również jedyne badanie NIPT, które zawiera ubezpieczenie wyniku fałszywie negatywnego. W cenie testu NIFTY Pro możemy sprawdzić również płeć dziecka na życzenie.

Czy badania wolnego płodowego DNA to również test NIFTY Warszawa?

Odpowiedź brzmi: tak. Test NIFTY to jedna z dostępnych na rynku opcji badań wolnego płodowego DNA. Jeżeli jesteś z Warszawy lub okolic, możesz zdecydować się na test NIFTY Warszawa, który dostępny jest w laboratoriach. Jest to bardzo dobra opcja dla osób, które chcą szybko i precyzyjnie poznać stan zdrowia swojego nienarodzonego dziecka. Badanie DNA płodu z krwi matki jest wartościowe dla przyszłych mam.

Ile mogą kosztować badania wolnego płodowego DNA?

Cena badania wolnego płodowego DNA może różnić się w zależności od laboratorium oraz rodzaju testu. Cena testów NIPT średnio wynosi kilka tysięcy złotych. Należy też mieć na uwadze, że w Polsce tego rodzaju badania nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest to inwestycja w zdrowie i bezpieczeństwo zarówno matki, jak i dziecka. Warto więc wykonać badanie wolnego DNA i zapewnić sobie spokój w ciąży.

Oceń artykuł