Czy badania wolnego płodowego DNA to testy genetyczne?

Badania wolnego płodowego DNA to genetyczne badania wykonywane jeszcze w życiu płodowym dziecka. Możliwe jest ich wykonywanie już od 10 tygodnia ciąży –  są bezpieczne i z racji tego, że analizują DNA płodu zapewniają wysoki poziom skuteczności. Laboratoria coraz częściej oferują atrakcyjne promocje na testy NIPT, a także umożliwiają rozłożenie płatności na raty.

Czy badania wolnego płodowego DNA Warszawa to badania na zespół Downa w ciąży?
Badania wolnego płodowego DNA, kiedy zdecydować się na wykonanie testu NIPT?
Badania wolnego płodowego DNA, czy są kryteria dotyczące stężenia cffDNA?
Czy badania wolnego płodowego DNA to również test NIFTY pro?

Czy badania wolnego płodowego DNA Warszawa to badania na zespół Downa w ciąży?

Badania wolnego płodowego DNA Warszawa to jedno z najskuteczniejszych badań, które pozwala wykryć zespół Downa. Skuteczność badania wynosi 99% i ma znaczną przewagę np. nad badaniami biochemicznymi czy USG. Skala błędu jest bardzo niska, dlatego testy NIPT cieszą się tak dużą popularnością na całym świecie.

Badania wolnego płodowego DNA, kiedy zdecydować się na wykonanie testu NIPT?

Testy NIPT można wykonać nawet bez wyraźnych wskazań, ma wówczas na celu sprawdzenie stanu zdrowia maluszka. Często zleca się badanie dla potwierdzenia lub wykluczenia wyniku innych badań prenatalnych lub aby uniknąć np. badań prenatalnych inwazyjnych. Badania wolnego płodowego DNA są polecane dla kobiet ciężarnych, które ukończyły 35 rok życia, mają za sobą poronienia lub problemy z zajściem w ciążę.

Badania wolnego płodowego DNA, czy są kryteria dotyczące stężenia cffDNA?

Badania wolnego płodowego DNA można przeprowadzać po 10 tygodniu ciąży – wówczas stężenie frakcji płodowej jest optymalne do wykonania analizy. Badanie wolnego płodowego DNA można przeprowadzić przy stężeniu cffDNA na poziomie co najmniej 3,5% – takie stężenie występuje właśnie po 10 tygodniu ciąży i utrzymuje się aż do porodu. Poziom frakcji płodowej nie ma wpływu na wiarygodność badania, a na samą możliwość wykonania analizy.

Czy badania wolnego płodowego DNA to również test NIFTY PRO?

Test NIFTY PRO należy do grona nowoczesnych testów NIPT, czyli badań wolnego płodowego DNA. W celu wykonania badania wystarczy niewielka próbka krwi ciężarnej (około 10 ml). Wybór testów NIPT jest spory, dlatego przyszli rodzice mogą znaleźć badania DNA płodu, które będzie odpowiadało ich potrzebom.

Oceń artykuł