Dlaczego warto zainwestować w badania wolnego płodowego DNA?

Od momentu opracowania badań prenatalnych możliwe jest zdobycie wielu cennych informacji o zdrowiu dziecka już w trakcie ciąży. Diagnostyka prenatalna wciąż się rozwija i dostępne są badania całkowicie nieinwazyjne, takie jak badania wolnego płodowego DNA.

Badania wolnego płodowego DNA – co to jest?
Badania wolnego płodowego DNA – cena
Badania wolnego płodowego DNA – opinie
Badania wolnego płodowego DNA w Polsce

Badania wolnego płodowego DNA – co to jest?

Badania wolnego płodowego DNA wykorzystują fakt, że już po zakończeniu 10 tygodnia ciąży istnieje możliwość wykrycia materiału genetycznego płodu we krwi matki. Po pobraniu próbki krwi od kobiety w ciąży, zupełnie jak podczas zwykłej wizyty lekarskiej, możliwe jest wyizolowanie krótkich fragmentów DNA płodu i ich przeanalizowanie. Test ten nazywany jest testem NIPT.

Badania wolnego płodowego DNA – cena

Test NIPT jest badaniem płatnym, a jego cena zależy od jego zakresu. Standardowo badanie NIPT zwykle wyceniany jest na ok. 2200 złotych. Jednakże wykupienie testu o szerszym zakresie daje więcej informacji o zdrowiu dziecka, zatem warto jest zainwestować w droższy wariant, który kosztuje ok. 2500 złotych.

Badania wolnego płodowego DNA – opinie

Badania wolnego płodowego DNA są powszechnie zalecane przez to, że są całkowicie nieinwazyjne i pozwalają na szybsze wykrycie poważnych wad genetycznych płodu. Test NIPT jest zalecany zwłaszcza w przypadku ciąży wysokiego ryzyka, kiedy to amniopunkcja może wywołać poronienie. Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do niektórych opinii, test NIPT nie jest badaniem diagnostycznym, ale przesiewowym. Mimo to warto wiedzieć, że test ten jest niezwykle czuły i daje bardzo niewielkie ryzyko wyniku fałszywie pozytywnego.

Badania wolnego płodowego DNA w Polsce

Wiele laboratoriów genetycznych na całym świecie oferuje wykonanie badania DNA płodu. W Polsce istnieje możliwość kupienia testu NIPT różnych wariantów, takich jak test Harmony czy też test NACE. Pomimo wysokich kosztów, badania DNA z krwi matki są coraz częściej wybierane przez polskie pary. Na chwilę obecną bowiem jest to najszybsza metoda na to, aby sprawdzić, czy dziecko urodzi się zdrowe.

Oceń artykuł