Wolne płodowe DNA – co to takiego?

Ciąża to czas pełen radości ale również wątpliwości. Staramy się zrobić wszystko, aby nasz maluszek rozwijał się prawidłowo. Istnieją badania prenatalne, które w bezpieczny sposób mogą ocenić ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u dziecka. Jak wykonywane jest takie badanie? Czy krew mamy wystarczy do badania? W tym artykule przeczytasz więcej na temat wolnego płodowego DNA i badaniach wolnego płodowego DNA.

Wolne płodowe DNA i frakcja płodowa – co to jest?
Czy wolne płodowe DNA analizowane jest w sposób skuteczny?
Kiedy można stwierdzić obecność wolnego płodowego DNA w krwiobiegu matki?
Wolne płodowe DNA – jak pobierana jest próbka do badania?

Wolne płodowe DNA i frakcja płodowa – co to jest?

Wolne DNA płodu jest materiałem genetycznym dziecka. Przedostaje się do krwi matki przez łożysko. Wolne płodowe DNA to inaczej cffDNA. Od 10 tygodnia ciąży możemy wykonać badania wolnego płodowego DNA. Jego stężenie jest wtedy odpowiednie do pobrania próbki przeprowadzenia analizy. Frakcja płodowa to udział cffDNA we krwi przyszłej mamy. Wpływa na możliwość wykonania badania prenatalnego NIFTY. Rozszerzona wersja tego testu – NIFTY pro ma najszerszy zakres badanych chorób genetycznych, aż 94.

Czy wolne płodowe DNA analizowane jest w sposób skuteczny?

Dzięki nowoczesnej metodzie NGS oraz bioinformatycznej, wolne płodowe DNA jest skutecznie analizowane. W przypadku testu NIFTY pro czułość dla trisomii 21 to ponad 99%. Badanie genetyczne NIFTY jest bezpieczne, nie wiąże się z ryzykiem poronienia. Istotna jest również konsultacja wyniku z lekarzem genetykiem. Warto dokładnie zapoznać się z ofertą laboratorium, być może konsultacja jest w cenie lub za niewielką sumę.

Kiedy można stwierdzić obecność wolnego płodowego DNA w krwiobiegu matki?

Obecność wolnego DNA płodu w krwiobiegu matki można twierdzić już około 7 tygodnia ciąży. Natomiast od 10 tygodnia ciąży stężenie jest odpowiednie do pobrania próbki i przeprowadzenia badania. Testy oparte na analizie wolnego płodowego DNA – test NIFTY Pro mogą być przeprowadzane dość wcześnie. Jest to zaleta dla rodziców, którzy na wczesny etapie ciąży chcą sprawdzić stan zdrowia dziecka.

Wolne płodowe DNA – jak pobierana jest próbka do badania?

Pobieranie próbki do badania opartego na analizie wolnego płodowego DNA jest proste i bezpieczne. Wystarczy zwykłe pobranie krwi z żyły odłokciowej przyszłej mamy. Wynik badania w przypadku NIFTY pro jest wydawany zwykle do 5-6 dni roboczych. Badania wolnego płodowego DNA są bardzo powszechne. Istnieje wiele testów NIPT, warto więc zastanowić się i wybrać odpowiednie z nich.

Oceń artykuł