Jak bezpiecznie zbadać wolne płodowe DNA?

Wolne płodowe DNA (cffDNA) krąży w krwiobiegu przyszłej mamy. Badania wolnego płodowego DNA umożliwiają nieinwazyjne sprawdzenie zdrowia dziecka jeszcze przed narodzinami. Wiele przyszłych mam decyduje się na wykonanie tego badania prenatalnego w ciąży. Jakie choroby mogą sprawdzić testy NIPT, który test wybrać?

Czy wolne płodowe DNA to materiał genetyczny dziecka?
Czy wolne płodowe DNA jest poddawane analizie?
Wolne płodowe DNA – czy stężenie cffDNA wpływa na badanie?
Wolne płodowe DNA – jakie testy wykonać?

Czy wolne płodowe DNA to materiał genetyczny dziecka?

Wolne płodowe DNA (cffDNA) to często poszarpane fragmenty DNA płodu. Do krwiobiegu mamy przedostają się przez łożysko. W 10 tygodniu ciąży stężenie jest już odpowiednie do przeprowadzenia badania. Dlatego wolne DNA płodu można zbadać już od 10 tygodnia ciąży. Taki proces jest nieinwazyjny i całkowicie bezpieczny dla przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka. Do badania pobierana jest jedynie próbka krwi mamy.

Czy wolne płodowe DNA jest poddawane analizie?

Tak, wolne DNA płodowe jest analizowane w testach NIPT. Możliwa jest precyzyjna ocena ryzyka chorób genetycznych u płodu. Wskazaniem do wykonania badania wolnego DNA płodu jest np. wiek mamy. Ciąża po 35 roku życia jest już wskazaniem do wykonania tego testu. Również każda przyszła mama martwiąca się o zdrowie swojego nienarodzonego dziecka, może wykonać badanie.

Wolne płodowe DNA – czy stężenie cffDNA wpływa na badanie?

Stężenie cffDNA w krwi matki odgrywa istotną rolę. Dzięki nowoczesnym technologiom możemy wykonywać genetyczne nieinwazyjne badanie prenatalne. Jak było wspomniane, wolne płodowe DNA można zbadać od 10 tygodnia ciąży. Wtedy stężenie cffDNA osiąga odpowiednią wartość do przeprowadzenia badania.

Wolne płodowe DNA – jakie testy wykonać?

Na rynku dostępne są różne testy, które badają wolne płodowe DNA. Wybór odpowiedniego badania zależy od indywidualnych potrzeb. Warto jednak zapoznać się ze wszystkimi badaniami prenatalnymi, które są dostępne na rynku. Popularnymi testami, które analizują cffDNA są różne warianty testów NIPT, w tym NIFTY pro. Badanie NIFTY pro ma bardzo szeroki zakres. Sprawdza aż 94 choroby genetyczne ,w tym najczęściej występujące trisomie – zespół Downa, Edwardsa, Patau.

Oceń artykuł