Badania Wolnego Płodowego DNA – co warto wiedzieć? Dlaczego warto wykonać?

Badania wolnego płodowego DNA są bardzo popularne, jako nieinwazyjne badania prenatalne. Oferując nowoczesne i bezpieczne metody oceny zdrowia nienarodzonego dziecka, czyli ryzyka chorób genetycznych. Dowiedz się, jakie korzyści płyną z takich badań oraz jak są przeprowadzane.

Badania wolnego płodowego DNA – czy są nieinwazyjne?

Tak, badania wolnego płodowego DNA są nieinwazyjne. W przeciwieństwie do amniopunkcji czy biopsji kosmówki, które wymagają inwazyjnego pobrania próbek. Testy cffDNA analizują wolne płodowe DNA, które krąży w krwi przyszłej mamy. Dzięki temu procedura jest całkowicie bezpieczna i nie wiąże się z ryzykiem powikłań, takich jak poronienie. Każda przyszła mama powinna zastanowić się nad wykonaniem takiego badanie. Testy te maja również bardzo wysoką czułość i dokładność.

Badania wolnego płodowego DNA – z jakiej próbki się wykonuje?

Badania wolnego płodowego DNA wykonuje się na podstawie próbki krwi przyszłej mamy. Fragmenty wolnego DNA płodu krążą w krwiobiegu matki od około 7-9 tygodnia ciąży, co pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości genetycznych. Analiza próbki krwi jest szybka i bezbolesna, co sprawia, że badanie jest komfortowe zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Próbka do badania może zostać pobrana na miejscu w placówce lub w domu, korzystając z usługi pielęgniarki mobilnej.

Badania wolnego płodowego DNA – czy to badania przesiewowe?

Badania wolnego płodowego DNA są zaliczane do badań przesiewowych pierwszego trymestru ciąży. Testy NIPT można wykonać już od 10 tygodnia ciąży. Stanowią one wstępną ocenę ryzyka genetycznych nieprawidłowości, takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau oraz wielu innych. Warto zwrócić uwagę na to, że każde badanie wolnego DNA płodu może różnić się od siebie zakresem oraz ceną. Jednym z najczęściej wykonywanych badań jest test NIFTY pro. W cenie testu NIFTY pro zawarta jest analiza 102 nieprawidłowości, możliwość sprawdzenia płci dziecka na życzenie. Badanie zapewnia wysoką czułość dla trisomii 21. Jest to ponad 99%.

Wolne płodowe DNA – dlaczego je warto zbadać?

Badanie wolnego płodowego DNA jest wartościowe z wielu powodów. Przede wszystkim daje przyszłym rodzicom spokój. Ponadto, ze względu na swoją nieinwazyjność, test nie niesie ze sobą ryzyka dla przyszłej mamy oraz nienarodzonego jeszcze maluszka. Jego wysoka dokładność i możliwość przeprowadzenia go juz na wczesnym etapie ciąży, czynią go jednym z najważniejszych badań prenatalnych dostępnych na rynku. Warto więc przemyśleć kwestię wykonania badania wolnego DNA płodu.

Oceń artykuł