Badania DNA płodu – nieinwazyjne badania, którym mogą zaufać przyszłe mamy

W dzisiejszych czasach ciąża nie musi być już okresem pełnym niewiadomych. Dzięki postępowi w dziedzinie genetyki i diagnostyki przyszłe mamy mają teraz dostęp do różnych badań prenatalnych. Szczególnie nieinwazyjne testy cieszą dużym powodzeniem. Są nimi badania DNA płodu. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, dlaczego są one tak często wybierane przez przyszłe mamy.

Czy badania DNA płodu to testy NIPT?
Dlaczego badania DNA płodu są często wybierane przez przyszłe mamy?
Czy badania DNA płodu to inaczej badania wolnego płodowego DNA?
Nieinwazyjne badania DNA płodu – koszt

Czy badania DNA płodu to testy NIPT?

Badania DNA płodu można byłoby określić jako testy NIPT. To nieinwazyjne badania prenatalne, które opierają się na analizie wolnego płodowego DNA. Jednym z najczęściej wybieranych testów DNA płodu jest test NIFTY pro. Ma bardzo szeroki zakres badanych chorób, aż 94. Badania prenatalne NIPT polegają na pobraniu próbki krwi od przyszłej mamy. W niej krąży wolne płodowe DNA, które podlega analizie.

Dlaczego badania DNA płodu są często wybierane przez przyszłe mamy?

Odpowiedź jest prosta: dla pewności. Badanie DNA płodu może dostarczyć wielu cennych informacji na temat zdrowia nienarodzonego dziecka. Od potencjalnych nieprawidłowości genetycznych po płeć dziecka. Testy DNA płodu przede wszystkim są nieinwazyjne i bezpieczne, nie wiążą się z ryzykiem poronienia. Badania DNA płodu są również wiarygodne. Test NIFTY Pro ma wysoką czułość dla trisomii 21. Jest to ponad 99%.

Czy badania DNA płodu to inaczej badania wolnego płodowego DNA?

Badania DNA płodu można inaczej określić jako badania wolnego płodowego DNA. Badania DNA płodu polegają na analizie wolnego płodowego DNA, które krąży we krwi przyszłej mamy. Wolne płodowe DNA to jedynie fragmenty DNA, które przechodzą z przyszłej mamy do krwiobiegu. Testy NIPT są powszechnie wybierane ze względu na ich nieinwazyjny charakter.

Nieinwazyjne badania DNA płodu – koszt

Cena testu wolnego DNA może być różna w zależności od wybranego rodzaju badania. Średnio testy kosztują około 2000 zł – 3000 zł. Badania DNA płodu to szeroka kategoria, która obejmuje wiele różnych testów. Badania DNA płodu stały się nieodłączną częścią opieki prenatalnej, dając przyszłym matkom więcej możliwości i wyborów. Dzięki nim możemy lepiej przygotować się na przyjście na świat nowego życia, zwiększając tym samym szanse na zdrową i bezpieczną ciążę.

Oceń artykuł