Badania DNA płodu: prosty i bezpieczny test z krwi

Badania DNA płodu to nowoczesne badania prenatalne. Testy prenatalne z krwi są bezpieczne i nie wiążą się z żadnym ryzykiem dla przyszłej mamy oraz nienarodzonego maluszka. Dzięki nim przyszli rodzice mogą wcześnie sprawdzić ryzyko różnych chorób u płodu. Jest to zależne od wybranego badania, ponieważ każdy test może w swojej ofercie mieć inne nieprawidłowości. Jednak testy NIPT mają podobne zakresy. Badania DNA płodu można wykonać już na wczesnym etapie ciąży. Warto pomyśleć o badaniach prenatalnych już w pierwszym trymestrze ciąży. Dlaczego warto wybrać badania DNA płodu, kiedy najlepiej je przeprowadzić, gdzie można je wykonać ?

Dlaczego warto wybrać badania DNA płodu?
Badania DNA płodu – kiedy zrobić?
Badania DNA płodu – gdzie zrobić?
Badania DNA płodu – które badanie wybrać?

Dlaczego warto wybrać badania DNA płodu?

Wybór badań DNA płodu niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim, pozwala na wczesne wykrycie ryzyka nieprawidłowości, takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau. Dodatkowo, badania DNA płodu są nieinwazyjne, co oznacza, że nie niosą ze sobą ryzyka dla mamy ani płodu. Inaczej jest w przypadku inwazyjnych badań prenatalnych, takich jak np. amniopunkcja. Nieinwazyjne testy NIPT polegają na analizie wolnego płodowego DNA. Do badania wystarczy próbka krwi przyszłej mamy.

Badania DNA płodu – kiedy zrobić?

Badania DNA płodu można zrobić od 10 tygodnia ciąży. W tym czasie ilość wolnego płodowego DNA jest już odpowiednia do przeprowadzenia badania. Nie ma górnej granicy, do której należałoby wykonać badanie. Jednak zaleca się wykonanie testu do 24 tygodnia ciąży. Wynika to z sytuacji, kiedy kobieta otrzymałaby wynik nieprawidłowy z zaleceniami wykonania dalszych badań, mogłaby nie zdążyć ich zrobić. Pamiętajmy, że wskazaniem do wykonania badania wolnego płodowego DNA jest wiek przyszłej mamy. Wykonanie badania DNA płodu może przynieść przyszłej mamie spokój o zdrowie swojego dziecka.

Badania DNA płodu – gdzie zrobić?

Badania DNA płodu dostępne są w różnych miastach w Polsce. Informacje na temat placówek można sprawdzić w internecie. Można również skontaktować się z wybranym laboratorium i dopytać. Obecnie są możliwości pobrania próbki krwi do badania na miejscu, w domu pacjentki. Ciężarne korzystają wtedy z usługi pielęgniarki mobilnej. Taka opcja może być dodatkowo płatna, dlatego warto zapytać o szczegóły. Wybierając miejsce, warto również zwrócić uwagę na opinie innych pacjentów. Można także sprawdzić renomę, poprzez weryfikację certyfikatów.

Badania DNA płodu – które badanie wybrać?

Wybór odpowiedniego badania DNA płodu zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań przyszłych rodziców. Popularne testy NIPT, takie jak test NIFTY czy jego rozszerzona wersja NIFTY pro, oferują wysoką dokładność i szeroki zakres analizowanych nieprawidłowości genetycznych. Badania wolnego DNA płodu zapewniają nie tylko dokładne informacje na temat zdrowia genetycznego dziecka, ale także przyszłych rodziców.

Oceń artykuł