Badania wolnego płodowego DNA, czy ocenią ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u płodu?

Najpiękniejszym okresem w życiu kobiety jest ciąża. Chcemy, aby ten czas był radosny. Martwimy się jednak o zdrowie swojego maluszka. Badania wolnego płodowego DNA to testy prenatalne z krwi. Są całkowicie bezpieczne dla mamy i dziecka. Badanie może ocenić ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u płodu. Testy NIPT można wykonać już na wczesnym etapie ciąży. Sprawdźmy jakie badania są obecnie dostępne.

Jakie badania wolnego płodowego DNA są obecnie dostępne na rynku?
Badania wolnego płodowego DNA, czy cffDNA to materiał genetyczny dziecka?
Badania wolnego płodowego DNA, czy test NIFTY pro jest również takim badaniem?
Badania wolnego płodowego DNA, gdzie zrobić?

Jakie badania wolnego płodowego DNA są obecnie dostępne na rynku?

Badania wolnego płodowego DNA znane są również jako testy NIPT. Na rynku dostępnych jest kilka testów, które wykonują analizę wolnego płodowego DNA. Jest to badanie z krwi matki. Próbką do badania jest właśnie krew przyszłej mamy. Wolne DNA płodowe podlega analizie. Badanie wolnego płodowego DNA, które jest najbardziej znane to NIFTY. Inne badania to np. Panorama, czy test Harmony.

Badania wolnego płodowego DNA, czy cffDNA to materiał genetyczny dziecka?

Badanie wolnego płodowego DNA analizuje cffDNA. To fragmenty DNA płodu krążące we krwi mamy. Już na wczesnym etapie ciąży można wykonać badanie wolnego DNA płodu. Badanie NIPTNIFTY pro można zrobić już od 10 tygodnia ciąży. Wiele przyszłych mam decyduje się właśnie na nieinwazyjne badania prenatalne w ciąży, ponieważ nie wiążą się z ryzykiem poronienia – jak w przypadku np. amniopunkcji.

Badania wolnego płodowego DNA, czy test NIFTY pro jest również takim badaniem?

Tak, test NIFTY pro jest również badaniem wolnego płodowego DNA. Test ten ma bardzo szeroki zakres, bada aż 94 choroby genetyczne. Trzy najczęstsze trisomie również wchodzą w zakres badania – zespół Downa, Patau oraz Edwardsa. Prenatalny test DNA jest w pełni bezpieczny dla przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka. Ma bardzo wysoką czułość, dla trisomii 21 to ponad 99%. Dzięki swojej precyzyjnej technologii jest jednym z najbardziej zaawansowanych testów NIPT na rynku.

Badania wolnego płodowego DNA, gdzie zrobić?

Badanie wolnego DNA płodu można wykonać na terenie całej Polski. Istnieje wiele laboratoriów, gdzie możemy zlecić wykonanie testu. Warto dokładnie zapoznać się z ofertą i możliwościami wybranego testu. Ważne jest również wybranie placówki, która posiada odpowiednie certyfikaty i doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu testów. Ze względu na szeroki zakres, badanie NIFTY pro jest również określane jako badanie na zespół Downa w ciąży. Wybierz odpowiedni dla siebie test wolnego płodowego DNA.

Oceń artykuł