Bezpieczne i skuteczne badanie wolnego płodowego DNA

Każda przyszła mama chce mieć pewność, że jej nienarodzone dziecko rozwija się zdrowo. Badania wolnego płodowego DNA są bardzo często wybierane przez przyszłe mamy, ze względu na bezpieczeństwo dla niej oraz nienarodzonego dziecka. Które testy pozwalają zbadać wolne płodowe DNA? Kto może skorzystać z tego rodzaju badań i dlaczego są one ważne?

Który test może zbadać wolne płodowe DNA?
Czy każda mama może zbadać wolne płodowe DNA?
Dlaczego warto zbadać wolne płodowe DNA?
Wolne płodowe DNA – ile kosztuje badanie?

Który test może zbadać wolne płodowe DNA?

Jednym z najbardziej popularnych i zaawansowanych badań prenatalnych, które pozwala na zbadanie wolnego płodowego DNA jest test NIFTY. Badanie analizuje wolne płodowe DNA krążące we krwi przyszłej mamy. Jest to nieinwazyjne badanie prenatalne, które można wykonać już od 10 tygodnia ciąży. NIFTY ma szeroki zakres badanych chorób genetycznych, ale w szczególności test NIFTY pro. Bada aż 94 choroby genetyczne, w tym trzy najczęściej występujące trisomie. NIFTY dzięki swojej precyzji i wiarygodności, zyskał zaufanie wśród wielu mam na całym świecie.

Czy każda mama może zbadać wolne płodowe DNA?

Badanie wolnego płodowego DNA jest dostępne dla wszystkich kobiet w ciąży, jednak szczególnie zalecane jest dla tych, które znalazły się w grupie podwyższonego ryzyka. Obejmuje to kobiety w ciąży po 35. roku życia, czy mające historię genetycznych nieprawidłowości w rodzinie. Istnieją jednak przeciwwskazania do  wykonania tego badania wolnego DNA płodu. Są nimi np. ciąża trojacza. Wolne DNA płodu w przypadku NIFTY może być zbadane nie wcześniej, niż od 10 tygodnia ciąży.

Dlaczego warto zbadać wolne płodowe DNA?

W testach NIPT, wolne DNA płodowe może być analizowane na wczesnym etapie ciąży. Badanie NIFTY podczas jednej procedury odczytuje całą sekwencję genomu. Test wykonuje się z próbki krwi przyszłej mamy – jest potrzebne ok. 10 ml. krwi z żyły odłokciowej. Warto zbadać wolne DNA płodu i cieszyć się spokojną ciążą. Wysoka czułość NIFTY pro to duża zaleta, szczególnie przy trisomii 21. – ponad 99%. Wykonanie badania nie wiąże się z ryzykiem poronienia, jak w przypadku inwazyjnych badań prenatalnych, takich jak np. amniopunkcja.

Wolne płodowe DNA – ile kosztuje badanie?

Zbadać wolne DNA płodu można w wielu placówkach na terenie Polski. Cena badania wolnego płodowego DNA może się różnić. Każde laboratorium ma swoją ofertę badań. Cena jest również uzależniona od konkretnego testu. Test NIFTY pro średnio kosztuje około 2300 zł. Badanie czasem możemy znaleźć również w promocyjnej cenie. Warto sięgnąć po sprawdzony i wiarygodny test prenatalny. NIFTY na całym świecie wykonano już 10 000 000 razy.

Oceń artykuł