Czy badania DNA płodu to wiarygodne testy prenatalne?

Ciąża to okres pełen radości ale także wielu pytań np. o zdrowie swojego dziecka. Przed przyszłymi rodzicami staje wiele wyzwań. Można zadbać o zdrowie swojego maluszka jeszcze przed jego narodzinami. Nieinwazyjne badania prenatalne dostarczą nam cennych informacji. Badania DNA płodu są często wybierane przez przyszłe mamy. Dowiedzmy się więc o nich więcej.

Czy badania DNA płodu to testy genetyczne z krwi matki?
Badania DNA płodu – test NIPT co to jest?
Badania DNA płodu – test prenatalny NIFTY
Czy badania DNA płodu są nieinwazyjne?

Czy badania DNA płodu to testy genetyczne z krwi matki?

Badania prenatalne w ciąży mają wielką moc. Dzięki nim możemy sprawdzić stan zdrowia naszego maluszka. Badania DNA płodu są nieinwazyjne i wiarygodne. Odpowiadając na pytanie – tak, badania DNA płodu to testy genetyczne z krwi matki. Do badania pobierana jest właśnie próbka jej krwi. Wolne płodowe DNA (cffDNA) krąży we krwi mamy i dostaje się tam przez łożysko. Dzięki temu badanie DNA płodowego jest nieinwazyjne.

Badania DNA płodu – test NIPT co to jest?

Test NIPT to nieinwazyjne badanie prenatalne. Inaczej nazywany badaniem wolnego płodowego DNA. Najpopularniejszym badaniem DNA płodu jest test NIFTY pro. Ma bardzo szeroki zakres badanych chorób i w cenie zawiera ubezpieczenie wyniku fałszywie negatywnego. Na życzenie sprawdzimy również płeć dziecka. Badanie można wykonać już od 10 tygodnia ciąży. Wtedy stężenie wolnego płodowego DNA jest odpowiednie, aby wykonać badanie.

Badania DNA płodu – test prenatalny NIFTY

Jednym z badań DNA płodu jest właśnie test prenatalny NIFTY. Rozszerzona wersja, NIFTY pro to zaawansowany test NIPT. Bada aż 94 choroby genetyczne. Trzy najczęściej występujące trisomie – zespół Downa, Edwardsa, Patau. Jest to jedno z najbardziej kompleksowych nieinwazyjnych badań prenatalnych dostępnych na rynku.

Czy badania DNA płodu są nieinwazyjne?

Tak, badania DNA płodu są nieinwazyjne i bezpieczne dla mamy i dziecka. Testy nie wiążą się z ryzykiem poronienia, jak przy inwazyjnych badaniach prenatalnych (np. amniopunkcji). Do badania pobiera się próbkę  krwi przyszłej mamy. Test DNA z krwi matki jest często wybierany wśród kobiet w ciąży po 35 roku życia. Taki wiek jest również wskazaniem do wykonania testu NIPT. Zdrowie naszego dziecka jest najważniejsze.

Oceń artykuł