Czy badania prenatalne w ciąży analizują wolne płodowe DNA?

Decyzja o rodzicielstwie jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka. W związku z tym wiele przyszłych mam chce wykonać jak najlepsze badania prenatalne. Bardzo często pojawia się temat wolnego płodowego DNA i NIPT. Czym właściwie jest wolne płodowe DNA i co umożliwia? Czy jest wykorzystywane do badań prenatalnych w ciąży? W tym artykule postaramy się przybliżyć Ci ten temat.

Czym jest wolne płodowe DNA i co nam umożliwia?
Czy wolne płodowe DNA podlega analizie w badaniach prenatalnych?
Wolne płodowe DNA, czy test NIPT pozwoli na wykrycie zespołu Downa?
Ile kosztuje analiza wolnego płodowego DNA?

Czym jest wolne płodowe DNA i co nam umożliwia?

Wolne płodowe DNA to w skrócie cffDNA. Są to postrzępione fragmenty DNA płodu krążące we krwi mamy. Obecność tych fragmentów umożliwia wykonanie nieinwazyjnego badania prenatalnego jakim jest badanie wolnego płodowego DNA. Próbką do badania jest wtedy tylko krew przyszłej mamy. Dzięki temu testy są bezpieczne i wiarygodne. Badanie umożliwia sprawdzenie chorób genetycznych u płodu na bardzo wczesnym etapie.

Czy wolne płodowe DNA podlega analizie w badaniach prenatalnych?

Tak, wolne DNA płodowe podlega analizie w testach NIPT. Jednym z takich badań jest test NIFTY. Analizuje dużą liczbę chorób zaledwie z próbki krwi. Badanie to nie wiąże się z ryzykiem poronienia, jak w przypadku inwazyjnych badań prenatalnych np. amniopunkcji. Bezpieczeństwo w tym wypadku jest ogromną zaletą badania NIFTY. Testy NIPT zalecane są kobietom w ciąży po 35 roku życia. Wybierzmy mądrze badanie prenatalne. Być może nie będzie konieczności wykonania badań inwazyjnych.

Wolne płodowe DNA, czy test NIPT pozwoli na wykrycie zespołu Downa?

W badaniach wolnego płodowego DNA to właśnie wolne podlega analizie. Testy te wykrywają ryzyko wystąpienia zespołu Downa już na bardzo wczesnym etapie. Od 10 tygodnia ciąży można wykonać takie badanie. Pozwoli to rodzicom już na wczesny etapie ciąży poznać ewentualnie nieprawidłowości u płodu. To bardzo skuteczne narzędzie do wykrywania m.in. trisomii 21.

Ile kosztuje analiza wolnego płodowego DNA?

Analiza wolnego płodowego DNA może kosztować ok. 2000-3000 zł. Koszt będzie się różnić w zależności od wybranego laboratorium oraz rodzaju testu. NIFTY pro kosztuje około 2400 zł. Nie jest to bardzo wysoka cena za tak szerokie możliwości, jakie oferuje ten test. Wolne DNA płodowe i testy na jego podstawie – takie jak badania NIPT są bezcennym narzędziem w rękach przyszłych rodziców.

Oceń artykuł