Czym jest wolne płodowe DNA i dlaczego warto je badać?

Już od wielu lat udoskonalane są techniki wykonywania badań prenatalnych. Wśród tych, które są teraz powszechnie używane są badania, wykorzystujące krew matki. Od końca 10 tygodnia ciąży zawiera ona bowiem wolne płodowe DNA.

Co to jest wolne płodowe DNA?
Czy wolne płodowe DNA jest we krwi matki?
Czy można zbadać wolne płodowe DNA?
W jaki sposób sprawdzane jest wolne płodowe DNA?

Co to jest wolne płodowe DNA?

Wolne płodowe DNA to materiał genetyczny płodu, który można wyizolować już w 11 tygodniu ciąży. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym wyższe stężenie wolnego płodowego DNA. Materiał ten składa się z krótkich fragmentów DNA, które jednak mają dużą wartość jeżeli chodzi o możliwość wykonania testów genetycznych płodu.

Czy wolne płodowe DNA jest we krwi matki?

Wolne płodowe DNA jest obecne we krwi matki, gdzie trafia przez łożysko. Dlatego też jest łatwo dostępnym materiałem do analizy genetycznej. W czasie takich badań zazwyczaj pobierana jest próbka z żyły odłokciowej i używana do tego, aby wyizolować z niej wolne DNA płodowe. Jest to wykorzystywane zwłaszcza w przypadkach, gdzie wykonanie standardowych badań genetycznych wymagających amniopunkcji nie jest zalecane ze względu na ryzyko dla płodu.

Czy można zbadać wolne płodowe DNA?

Już od dłuższego czasu dostępne są metody na to, aby wyizolować te krótki fragmenty DNA z krwi matki i użyć je do sprawdzić je pod kątem wad genetycznych płodu. Jest to bardzo cenna metoda diagnostyczna, która szybko zyskuje na popularności na całym świecie. Badania wolnego płodowego DNA – badania genetyczne wykorzystujące wolne płodowe DNA nazywa się testem NIPT. Pozwala ono zdiagnozować wiele wad genetycznych płodu, włączając w to Zespół Downa. Umożliwia również stwierdzenie ojcostwa, jak i wykrycie niezgodności antygenów RhD.

W jaki sposób sprawdzane jest wolne płodowe DNA?

Test NIPT to nieinwazyjne badanie prenatalne, gdyż wymaga tylko próbki krwi matki. Jest jednak płatny. Cena testu NIPT to około 2 tysięcy złotych, która zależy od jego zakresu. Wyniki są zazwyczaj dostępne w ciągu około 10 dni. Badanie NIPT jest dosyć dużym wydatkiem, oferuje jednak tak wiele cennych informacji, że jest warty każdej ceny i wszyscy przyszli rodzice powinni z niego skorzystać.

Oceń artykuł