Jakie badania prenatalne wykorzystują wolne płodowe DNA?

Obecnie dużo mówi się o nieinwazyjnych badaniach prenatalnych. W trakcie ciąży zastanawiamy się, czy można sprawdzić stan zdrowia naszego nienarodzonego dziecka. Testy prenatalne z krwi z wysoką czułością są w stanie sprawdzić, ocenić ryzyko wstąpienia chorób genetycznych u płodu. Są często polecane i wybierane wśród przyszłych mam. Szczególnie nieinwazyjność i bezpieczeństwo decyduje o wyborze tego badania. Sprawdźmy więc, gdzie wykrywa się wolne płodowe DNA. Czym jest cffDNA?

Od kiedy można wykryć we krwi ciężarnej wolne płodowe DNA?
Czy wolne płodowe DNA to inaczej cffDNA?
W jakim teście prenatalnym bada się wolne płodowe DNA?
Wolne płodowe DNA a test NIFTY

Od kiedy można wykryć we krwi ciężarnej wolne płodowe DNA?

Wolne płodowe DNA pojawia się we krwi mamy około 5-7 tygodnia ciąży. Wraz z wiekiem ciąży stężenie wzrasta. Około 10 tygodnia ciąży osiąga odpowiednie stężenie do wykonania testu. Do przeprowadzenia badania wolnego DNA płodu konieczne jest uzyskanie odpowiedniej normy frakcji płodowej.

Czy wolne płodowe DNA to inaczej cffDNA?

Tak, wolne płodowe DNA to w skrócie cffDNA. DNA płodowe krąży we krwi przyszłej mamy. Wolne DNA płodowe przedostaje się do krwiobiegu matki przez łożysko. Próbką do badania wolnego płodowego DNA jest właśnie Jej krew. Dzięki temu, test jest nieinwazyjny i całkowicie bezpieczny dla przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka.

W jakim teście prenatalnym bada się wolne płodowe DNA?

Obecnie na runku jest dostępnych wiele testów wolnego DNA płodu. Są to tak zwane testy NIPT. Do wyboru mamy m.in. test Sanco, Harmony, NIFTY. Jednak najszerszy zakres badanych chorób ma NIFTY pro. Bada 94 choroby genetyczne i w swoim zakresie ma trzy najczęstsze trisomie – zespół Downa, Patau oraz Edwardsa. Badanie obejmuje również ubezpieczenie wyniku fałszywie negatywnego. Badanie NIFTY Pro ma bardzo wysoką czułość, dla trisomii 21 to ponad 99%.

Wolne płodowe DNA a test NIFTY

Test NIFTY to zaawansowany test NIPT. Wykorzystuje analizę wolnego płodowego DNA. Oceni ryzyko wystąpienia chorób genetycznych, według zakresu. Test NIFTY jest często polecany jako najskuteczniejszy sposób na przeprowadzenie badania wolnego DNA płodu. Pamiętajmy, że ważną rolę w procesie badań prenatalnych odgrywa odpowiednio wcześnie podjęta decyzja o wykonaniu testu.

Oceń artykuł