Nieinwazyjne badania prenatalne – testy NIPT dla spokoju w ciąży

Testy NIPT, w tym szczególnie test NIFTY pro oferują nowoczesne i nieinwazyjne rozwiązanie w ocenie ryzyka chorób genetycznych u płodu. Zapewniają bezpieczeństwo dla przyszłej mamy i nienarodzonego dziecka . W tym artykule przyjrzymy się dokładności testów NIPT, ich zakresowi oraz cenom. Dlaczego warto wykonać testy NIPT?

Czy testy NIPT mogą się mylić?
Jakie choroby sprawdzają testy NIPT?
Testy NIPT – ceny w Polsce
Czy warto zrobić testy NIPT i dlaczego?

Czy testy NIPT mogą się mylić?

Testy NIPT, w tym test NIFTY są znane ze swojej wysokiej czułości i wiarygodności. Jak każde badanie, nie są one wolne od ryzyka błędów. Fałszywie pozytywne lub negatywne wyniki są jednak bardzo rzadkie. Test NIFTY pro oferuje ubezpieczenie wyniku, co jest unikalną zaletą tego badania prenatalnego w ciąży.

Jakie choroby sprawdzają testy NIPT?

Testy NIPT maja szeroki zakres badanych chorób. Badanie NIFTY pro sprawdza aż 94 choroby genetyczne: 6 trisomii, 4 chorób związane z nieprawidłowościami chromosomów płci oraz 84 mikrodelecje/mikroduplikacje. Dzięki temu możliwa jest ocena ryzyka wystąpienia chorób genetycznych u płodu. Wskazaniem do wykonania testów NIPT jest np. ciąża po 35 roku życia.

Testy NIPT – ceny w Polsce

Ceny testów NIPT w Polsce różnią się w zależności od rodzaju testu oraz laboratorium. Koszty te wynieść mogą około 1900 zł do 3000 zł. Przykładowo test NIFTY pro kosztuje około 2400 zł. W swojej cenie zawiera ubezpieczenie wyniku, bardzo szeroki zakres chorób oraz możliwość określenia płci dziecka na życzenie. Nieinwazyjne badania prenatalne, takie jak testy NIPT są bardzo często wybierane przez przyszłe mamy.

Czy warto zrobić testy NIPT i dlaczego?

Badania NIPT są nieinwazyjne, bezpieczne dla przyszłej mamy i płodu. W przypadku testu NIFTY wysoką wiarygodność potwierdza szeroka walidacja kliniczna. NIFTY wykonano na całym świecie już około 10 000 razy. Krótki czas oczekiwania na wynik jest kolejną zaletą tego badania. Warto zapoznać się dokładnie z ofertami laboratorium i testów, aby wybrać badanie odpowiednie dla swoich potrzeb.

Oceń artykuł