Nieinwazyjne badania prenatalne: zrozumieć wolne płodowe DNA

Każda kobieta w ciąży pragnie mieć pewność, że jej dziecko jest zdrowe. Jednak nie każda jest skłonna poddać się inwazyjnym badaniom prenatalnym, które niosą za sobą pewne ryzyko. Na szczęście obecnie na rynku dostępne są badania oparte na analizie wolnego płodowego DNA. W tym artykule odpowiemy na pytania dotyczące tego, czym jest wolne płodowe DNA, jakie testy je analizują. Ile kosztują badania wolnego płodowego DNA?

Co to wolne płodowe DNA?
Jak badane jest wolne płodowe DNA?
Czy test NIFTY pro analizuje wolne płodowe DNA?
Wolne płodowe DNA w nieinwazyjnych testach prenatalnych

Co to wolne płodowe DNA?

Wolne płodowe DNA to często poszarpane fragmenty DNA płodu, które krążą w krwiobiegu przyszłej mamy. Badania wolnego DNA płodu są całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne. Dzięki temu mama i nienarodzonego dziecko nie są narażeni na żadne ryzyko. Testy NIPT dostępne są już od 10 tygodnia ciąży. Także na wczesnym etapie możemy wykonać badanie DNA płodu.

Jak badane jest wolne płodowe DNA?

Testy wolnego DNA płodowego polegają na pobraniu próbki krwi od mamy. Z próbki izolowane jest  cfDNA. Kolejno wykonywane jest sekwencjonowanie genomu. Wykorzystuje się do tego technologię Sekwencjonowania Nowej Generacji, dane analizowane są za pomocą bioinformatycznych i dokonywana ocena ryzyka. Dzięki temu cały proces jest nieinwazyjny. Każda przyszła mama martwiąca się o zdrowie swojego nienarodzonego dziecka może wykonać badanie wolnego płodowego DNA.

Czy test NIFTY pro analizuje wolne płodowe DNA?

Tak, test NIFTY Pro to jedna z najbardziej zaawansowanych form analizy wolnego DNA płodowego. Jest to nieinwazyjny test prenatalny z krwi, który może wykryć wiele różnych chorób genetycznych. Badanie NIFTY pro analizuje 94 choroby genetyczne. W zakresie zawarte jest również sprawdzenie pod kątem trisomii 21., 18., 13. Wynik tego badania prenatalnego NIPT otrzymamy do około 10 dni.

Wolne płodowe DNA w nieinwazyjnych testach prenatalnych

To, co sprawia, że badania oparte na analizie wolnego płodowego DNA są tak rewolucyjne – to ich nieinwazyjność oraz precyzja. Niewątpliwie są one znaczącym krokiem naprzód w dziedzinie badań prenatalnych. Dzięki nim przyszłe mamy mogą być bardziej spokojne o zdrowie swojego dziecka, bez konieczności poddawania się ryzykownym procedurom. Cena badania wolnego płodowego DNA to około 2000zł-3000 zł. Warto jednak ocenić ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u płodu i odzyskać spokój w ciąży.

Oceń artykuł