Wolne płodowe DNA – jak bezpiecznie zbadać?

Odkrycie wolnego płodowego DNA (cffDNA) w krwiobiegu przyszłych mam otworzyło nowe horyzonty i możliwości wykonywania nieinwazyjnych badań prenatalnych. Badanie to umożliwia wczesne wykrycie nieprawidłowości genetycznych u nienarodzonego dziecka bez ryzyka dla jego zdrowia oraz zdrowia przyszłej mamy. Jak badanie wolnego płodowego DNA zmienia oblicze badań prenatalnych i dlaczego test NIFTY pro jest najczęściej wybieranym badaniem?

Jak bezpiecznie można zbadać wolne płodowe DNA?
Czy wolne płodowe DNA analizuje test NIFTY pro?
Dlaczego mamy decydują się zbadać wolne płodowe DNA?
Od którego tygodnia ciąży można zbadać wolne płodowe DNA?

Jak bezpiecznie można zbadać wolne płodowe DNA?

Badanie wolnego płodowego DNA to test nieinwazyjny. Do badania pobiera się próbkę krwi przyszłej mamy. W jej krwiobiegu, wolne płodowe DNA podlega analizie. Badanie wolnego DNA płodu jest w 100% bezpieczne. W przeciwieństwie do inwazyjnych badań prenatalnych, takich jak amniopunkcja. Można więc bezpiecznie zbadać cffDNA, już na wczesnym etapie ciąży.

Czy wolne płodowe DNA analizuje test NIFTY pro?

Test NIFTY pro jest jednym z najbardziej zaawansowanych badań prenatalnych, które analizuje wolne płodowe DNA w celu oceny ryzyka wystąpienia u płodu nieprawidłowości genetycznych. Najszerszy zakres ma badanie NIFTY pro. Test sprawdza 94 choroby genetyczne, w tym trzy najczęściej występujące trisomie – zespół Downa, Patau oraz Edwardsa. Test ten ma także inne zalety, w cenie testu NFTY pro zawarte jest ubezpieczenie wyniku. Można także na życzenie sprawdzić płeć dziecka.

Dlaczego mamy decydują się zbadać wolne płodowe DNA?

Decyzja, aby zbadać wolne DNA płodu jest podyktowana troską o zdrowie dziecka. Wolne płodowe DNA można zbadać już od 10 tygodnia ciąży. Przyszli rodzice chcą mieć pewność, że ich dziecko rozwija się prawidłowo. Dla wielu par, zwłaszcza tych z grupy wysokiego ryzyka z powodu np. wykonuje te badania. Test NIFTY pro oferuje możliwość wcześniejszego wykrycia potencjalnych problemów bez narażania ciąży na dodatkowe ryzyko.

Od którego tygodnia ciąży można zbadać wolne płodowe DNA?

Wolne płodowe DNA można badań od 10 tygodnia ciąży. Stężenie DNA płodu jest wtedy odpowiednie do przeprowadzenia badania. Badania wolnego płodowego DNA wybiera spora ilość przyszłych mam. Ich zalety to m.in. wiarygodność, nieinwazyjność, szybkie wyniki (już w 5-10 dni), czy możliwość poznania płci dziecka. Wykonaj badanie prenatalne i ciesz się spokojną ciążą.

Oceń artykuł