Badania wolnego płodowego DNA – bezpieczne testy prenatalne

Badania wolnego płodowego DNA znane również jako testy NIPT, to nieinwazyjne badania prenatalne, które wykonuje się z próbki krwi przyszłej mamy. Analizie podlega wolne płodowe DNA krążące w jej krwiobiegu. Dzięki badaniom wolnego DNA płodu możliwe jest przeprowadzenie wczesnej i precyzyjnej analizy genetycznej do oceny ryzyka chorób genetycznych u płodu. Gdzie można je wykonać testy wolnego płodowego DNA?

Spis treści:

  1. Jaki zakres mają badania wolnego płodowego DNA?
  2. Badania wolnego płodowego DNA cena – ile kosztują testy NIPT?
  3. Gdzie zrobić badania wolnego DNA płodu?
  4. Badania wolnego DNA płodu – testy polecany przez Mamy

Jaki zakres mają badania wolnego płodowego DNA?

Badania wolnego płodowego DNA pozwalają na ocenę ryzyka wystąpienia najczęstszych zaburzeń chromosomowych u płodu, takich jak zespół Downa (trisomia 21), zespół Edwardsa (trisomia 18) oraz zespół Pataua (trisomia 13). Ponadto, niektóre testy NIPT mogą również dostarczać informacji o płci dziecka oraz wykrywać inne choroby genetyczne. Jednym z szerszych testów prenatalnych jest badanie NIFTY pro, które analizuje 94 choroby genetyczne.

Badania wolnego płodowego DNA cena – ile kosztują testy NIPT?

Cena badania wolnego DNA płodu różnić się może w zależności od wybranego laboratorium, zakresu badania. W Polsce ceny testów NIPT zaczynają się od około 1900 zł i mogą sięgać około 3000 zł. Mimo wysokich kosztów, wartość diagnostyki przesiewowej oraz bezpieczeństwo metody sprawiają, że wielu przyszłych rodziców decyduje się na to badanie.

Gdzie zrobić badania wolnego DNA płodu?

Badania wolnego DNA płodu są dostępne w wielu specjalistycznych placówkach fi laboratoriach na terenie całej Polski. Warto wybierać renomowane ośrodki, które mogą pochwalić się doświadczonym personelem i nowoczesnymi technologiami diagnostycznymi. Niektóre placówki oferują również konsultacje genetyczne, które mogą być pomocne w interpretacji wyników badania.

Badania wolnego DNA płodu – testy polecany przez Mamy

Testy NIPT zyskały uznanie nie tylko wśród specjalistów medycyny prenatalnej, ale także wśród samych przyszłych mam. Dzięki swojej wysokiej precyzji, bezpieczeństwu i nieinwazyjności, badania te stały się jednym z najczęściej polecanych narzędzi diagnostycznych w ciąży. Wielu rodziców docenia możliwość wczesnego uzyskania cennych informacji na temat zdrowia swojego dziecka, co pozwala im lepiej przygotować się do jego przyjścia na świat.

Oceń artykuł