Badania wolnego płodowego DNA – czyli nowoczesne i bezpieczne badania prenatalne

W dzisiejszych czasach rodzice, oczekujący na przyjście na świat swojego dziecka, mają coraz większe możliwości opieki medycznej, w tym różnego rodzaju nieinwazyjnych badań prenatalnych z krwi, które są w stanie szybko i w bezpieczny sposób wykryć ewentualne choroby naszego potomka, jak i monitorować jego rozwój, w trosce o jego bezpieczeństwo. Jedynymi z takich badań są badania wolnego płodowego DNA.

Czym jednak one tak właściwie są? Co je charakteryzuje i kiedy warto wziąć je pod uwagę? Na między innymi te pytania odpowiemy w naszym artykule!

Badania wolnego płodowego DNA co to, kiedy wykonać?
Badania wolnego płodowego DNA, dlaczego kobiety decydują się na wykonanie tego testu NIPT?
Badania wolnego płodowego DNA – czym właściwie jest cffDNA?
Badania wolnego płodowego DNA Warszawa – gdzie wykonać i jak umówić się na badanie?

Badania wolnego płodowego DNA co to, kiedy wykonać?

Badania wolnego płodowego DNA (cffDNA) to nieinwazyjne badanie prenatalne, które dość często nazywa się również NIPT, co jest po prostu skrótem od jego anglojęzycznej nazwy (“Non Invasive Prenatal Testing”).

Zarówno jego przebieg jak i działanie nie jest skomplikowane. Badanie NIPT zaczyna się od pobrania krwi matki, a taka próbka jest następnie przenoszona do laboratorium, gdzie w bezpieczny sposób jest analizowane również DNA płodowe. Jak? Testy DNA płodu, właśnie przez analizę krwi matki, w której to DNA się znajduje.

Badanie wolnego płodowego DNA jest w stanie wykryć do kilkudziesiąt ewentualnych wad i chorób genetycznych występujących u dziecka. Warto z niego skorzystać między innymi wtedy, gdy występowały już wady genetyczne we wcześniejszych ciążach lub wtedy, gdy matka jest w ciąży po 35 roku życia, a także, gdy występują przeciwwskazania do skorzystania z badań inwazyjnych.

Badania wolnego płodowego DNA, dlaczego kobiety decydują się na wykonanie tego testu NIPT?

Powodów na zdecydowanie się na to badanie jest dość sporo.

Po pierwsze, jest ono nieskomplikowane, podobnie jak i jego przebieg, dzięki czemu nie przeraża, ani nie przytłacza kobiet w ciąży i nie naraża ich na niepotrzebny stres.

Po drugie, jest ono bardzo skuteczne. Czułość badania wolnego DNA płodu porównywalna jest przez jego producentów do badań inwazyjnych (np. do amniopunkcji).

Jednocześnie, jest jednak badaniem zdecydowanie bezpieczniejszym, ponieważ jest nieinwazyjne, tak więc nie wiąże się z ryzykiem ani dla matki, ani dla dziecka.

Badania wolnego płodowego DNA – czym właściwie jest cffDNA?

cffDNA, czyli wolne płodowe DNA to po prostu krótkie i często porwane fragmenty DNA płodu, które znajdują się w krwiobiegu matki w czasie trwania ciąży. Wolne płodowe można wykryć w krwi matki już w mniej więcej 10 tygodniu ciąży, a jego stężenie rośnie wraz z kolejnymi miesiącami jej trwania.

To właśnie na obecności cffDNA w krwi matki opierają się badania wolnego DNA płodowego, tak jak zresztą sugeruje to nazwa.

Badania wolnego płodowego DNA Warszawa – gdzie wykonać i jak umówić się na badanie?

Badania DNA płodu można wykonać na miejscu, w jednej z sześciu autoryzowanych placówek, znajdujących się w Warszawie lub komfortowo, we własnych czterech ścianach. Jeśli zdecydujesz się na tę drugą opcję, personel medyczny przyjedzie do twojego domu bez dodatkowej opłaty, gdzie pobierze krew.

Żeby skorzystać z badania, należy zarejestrować się przez telefon lub online. Wyniki badania będą dostępne po kilku lub kilkunastu dniach, również internetowo.

Oceń artykuł