Jakie informacje dostarczą rodzicom badania wolnego płodowego DNA?

Każda przyszła mama zastanawia się, jak zadbać o zdrowie swojego dziecka. Odpowiedzią na to pytanie mogą być badania wolnego płodowego DNA. Aktualnie to najczęściej wybierane badania prenatalne, które pozwalają na uzyskanie ważnych informacji na temat zdrowia genetycznego dziecka. Jak działają te badania? Kiedy najlepiej je wykonać ? Czy są dostępne w Warszawie?

Kiedy najlepiej zrobić badania wolnego płodowego DNA?
Czy warto robić badania wolnego płodowego DNA?
Badania wolnego płodowego DNA – jak inaczej nazywane jest cffDNA i co to jest?
Ile kosztują badania wolnego płodowego DNA w Warszawie?

Kiedy najlepiej zrobić badania wolnego płodowego DNA?

Badania wolnego płodowego DNA, znane również jako testy NIPT mogą być przeprowadzone już od 10 tygodnia ciąży. W tym czasie w organizmie matki jest wystarczająco dużo wolnego DNA płodowego do przeprowadzenia testu. W przypadku NIFTY pro zalecane jest wykonywanie badania do 24 tygodnia ciąży. Warto poznać stan zdrowia naszego maluszka jeszcze przed jego narodzinami.

Czy warto robić badania wolnego płodowego DNA?

Badanie wolnego DNA płodu to nieinwazyjne badania prenatalne wybierane przez dużą ilość przyszłych mam. Testy te to sposób na ocenę ryzyka wystąpienia chorób genetycznych u dziecka. Dotyczy to m.in. zespołu Downa, Patau oraz Edwardsa. W krwi przyszłej mamy krąży wolne płodowe DNA, które podlega analizie. Badanie wolnego płodowego DNA jest bezpieczne zarówno dla mamy oraz płodu. Zatem rozważyć wykonanie badania, zwłaszcza jeśli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka. Powodem może być wiek. Testy NIPT są już zalecane kobietom po 35 roku życia w ciąży.

Badania wolnego płodowego DNA – jak inaczej nazywane jest cffDNA i co to jest?

CffDNA to inaczej wolne płodowe DNA. To krótkie i porwane fragmenty DNA płodu, obecne w krwiobiegu mamy w trakcie ciąży. Przedostaje się tam przez łożysko. Testy oparte na analizie cffDNA są bezpieczne i zarazem wiarygodne. Należy tutaj wspomnieć o teście NIFTY pro. Badanie jest często wybierane ze względu na bardzo wysoką czułość dla trosmii 21. – to ponad 99%. Warto więc zastanowić się nad wykonaniem tego badania.

Ile kosztują badania wolnego płodowego DNA w Warszawie?

Cena badania wolnego płodowego DNA jest w granicach 1900-3000 zł. Koszt uzależniony jest od wybranego rodzaju testu oraz laboratorium. Badania wolnego płodowego DNA wykonamy również w Warszawie, jak i innych miejscowościach w całej Polsce. Placówki oferować mogą również konsultację wyniku z lekarzem genetykiem, warto o tym pamiętać podczas wybierania miejsca. Badania wolnego płodowego DNA to innowacyjny sposób na ocenę zdrowia genetycznego dziecka.

Oceń artykuł