Kiedy wykonać testy NIPT i dlaczego warto?

Prenatalne badania genetyczne, takie jak testy NIPTtest NIFTY pro odgrywają istotną rolę w zapewnieniu spokoju i pewności w okresie ciąży. Badania są całkowicie nieinwazyjne, dzięki temu przyszła mama może je wykonać bez obaw. Kiedy można wykonać testy NIPT? Dlaczego warto to zrobić? Przeczytaj więcej o badaniach wolnego płodowego DNA i uzyskaj odpowiedzi na powyższe pytania.

Testy NIPT – test NIFTY Pro
Testy NIPT, kiedy się je wykonuje?
Czy testy NIPT są również badaniami wolnego płodowego DNA?
Testy NIPT – czy cena może być różna?

Testy NIPT – test NIFTY Pro

Testy NIPT to nieinwazyjne badania prenatalne. Wykonanie testu nie wiąże się z ryzykiem poronienia i jest bezpieczny dla przyszłej mamy i płodu. Do badania pobiera się jedynie próbkę krwi mamy. Analizie podlega wolne płodowe DNA, które krąży w jej krwi. Jednym z najszerszych badań prenatalnych NIPT jest test NIFTY pro. Badanie NIFTY pro sprawdza aż 94 choroby genetyczne, w tym trzy najczęściej występujące trisomie – zespół Downa, zespół Patau oraz zespół Edwardsa. Test jest nieinwazyjny i daje możliwość wczesnego wykrycia potencjalnych problemów genetycznych. Test NIFTY Pro to jedna z najbardziej zaawansowanych i dokładnych opcji wśród testów NIPT.

Testy NIPT, kiedy się je wykonuje?

Ogólnie rzecz biorąc, testy NIPT w tym test NIFTY Pro można wykonać już od 10 tygodnia ciąży. Jest to okres, w którym stężenie wolnego DNA płodu jest już wystarczające do przeprowadzenia badania prenatalnego NIPT. Jednym ze wskazań do wykonania NIFTY jest ciąża po 35 roku życia. Pamiętajmy, że wraz z wiekiem mamy rośnie ryzyko chorób genetycznych u płodu. Oczywiście każda mama martwiąca się o zdrowie swojego przyszłego dziecka może wykonać testy NIPT.

Czy testy NIPT są również badaniami wolnego płodowego DNA?

Tak, testy NIPT w tym test NIFTY Pro – są badaniami wolnego płodowego DNA (cffDNA). Są one nieinwazyjne i polegają na pobraniu próbki krwi od matki. Ta metoda jest uznawana za jedną z najbezpieczniejszych, a jej dokładność w wykrywaniu różnych nieprawidłowości chromosomalnych, takich jak zespół Downa, wynosi ponad 99%. To właśnie test NIFTY pro ma tak wysoką czułość dla trisomii 21.

Testy NIPT – czy cena może być różna?

Ceny testów NIPT mogą się różnić w zależności od laboratorium i zakresu badań, rodzaju wybranego badania. Cena testu NIFTY Pro może być nieco wyższa, ale oferuje ona również ubezpieczenie na wypadek fałszywie negatywnego wyniku. To jedyny test NIPT na rynku z takim ubezpieczeniem. Jest jednym z najbardziej dokładnych testów na rynku. Badania prenatalne są ważnym elementem opieki nad przyszłą mamą i jej dzieckiem. Testy NIPT, test NIFTY Pro oferują nieinwazyjną, bezpieczną i skuteczną metodę oceny ryzyka wystąpienia różnych nieprawidłowości genetycznych.

Oceń artykuł