Testy NIPT – genetyczne badania prenatalne dla przyszłych mam

W ciąży każda chwila jest ważna. Od pierwszego ruchu dziecka w brzuchu. Dla przyszłej mamy to  niezapomniane momenty. Jednak jednym z najważniejszych aspektów ciąży jest dbanie o zdrowie dziecka, a testy NIPT mogą nam w tym pomóc. Badania prenatalne NIPT to testy genetyczne, które opierają się na analizie wolnego płodowego DNA. Czy warto zdecydować się na takie badania? Poznaj odpowiedzi na pytania dotyczące testów NIPT.

Czy test NIPT to genetyczne badania dla kobiet w ciąży?
Co wykrywają testy NIPT?
Ile kosztują testy NIPT?
Czy warto robić testy NIPT?

Czy test NIPT to genetyczne badania dla kobiet w ciąży?

Tak, testy NIPT to genetyczne badania prenatalne dla kobiet w ciąży. Mają na celu ocenę ryzyka występowania pewnych wad genetycznych u płodu. Badanie polega na analizie wolnego DNA płodowego obecnego w krwi matki. Test jest nieinwazyjny i bezpieczny. Nie naraża matki ani dziecka na żadne ryzyko związane z procedurami inwazyjnymi, takimi jak np. amniopunkcja.

Co wykrywają testy NIPT?

Testy NIPT mogą wykrywać wiele różnych wad genetycznych. Najbardziej znane z nich to zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau. Badanie te mogą również wykrywać inne rzadziej występujące wady. Najszerszym obecnie prenatalnym testem z krwi jest test NIFTY pro. Bada aż 94 choroby genetyczne, a w cenie zawarte jest ubezpieczenie wyniku fałszywie negatywnego. To jedyny na rynku z ubezpieczeniem. To badanie prenatalne w ciąży jest często wybierane przez przyszłe mamy.

Ile kosztują testy NIPT?

NIPT test może być oferowany w laboratoriach w różnej cenie. Ze względu na to, że testy NIPT to tak naprawdę wiele różnych badań. W zależności od wybranego badania wolnego płodowego DNA – cena będzie inna. Najczęściej wybieranym badaniem NIPT jest NIFTY pro. Koszt tego testu to około 2400 zł. Średnio testy NIPT kosztować mogą w granicach 1900-3000 zł. Zapoznajmy się dokładnie z ofertą laboratorium, aby wybrać odpowiedni test dla swoich potrzeb.

Czy warto robić testy NIPT?

Prenatalne testy DNA mają wielką wartość dla mam. Testy NIPT są bardzo dokładne i mogą dostarczyć ważnych informacji na temat zdrowia dziecka. Nieinwazyjne badania prenatalne wykonamy w wielu placówkach. Warto wykonać badania NIPT, ponieważ są bezpieczne dla mamy i dziecka, wysoce wiarygodne i wynik testu NIPT otrzymamy w krótkim czasie. Przyszła mama nie będzie musiała długo czekać, aby otrzymać informacje dotyczące zdrowia maluszka.

Oceń artykuł