Testy NIPT – pewność i spokój w ciąży

Oczekiwaniom na nowego członka rodziny niestety czasem towarzyszą: niepewność i obawy o zdrowie maluszka. Dzięki nowoczesnym badaniom prenatalnym w ciąży, takim jak testy NIPT przyszłe mamy mogą znaleźć odpowiedzi na wiele z tych pytań.

Jaką próbkę do badania mają testy NIPT?
Czy testy NIPT badają zespół Downa?
Czy każda przyszła mama może wykonać testy NIPT?
Ile kosztują testy NIPT w tym NIFTY pro?

Jaką próbkę do badania mają testy NIPT?

Testy NIPT, w tym popularny test NIFTY bazują próbce krwi przyszłej mamy. W niej krąży wolne płodowe DNA, które podlega analizie. Co ważne, metoda ta jest całkowicie nieinwazyjna i nie wiąże się z ryzykiem poronienia, co czyni ją szczególnie atrakcyjną dla przyszłych mam. Inaczej testy te można określić jako badania wolnego płodowego DNA.

Czy testy NIPT badają zespół Downa?

Tak, testy NIPT badają również zespół Downa. Warto zwrócić uwagę na konkrety rodzaj badania NIPT, ponieważ każdy test może mieć inny zakres badanych chorób. Test NIFTY pro charakteryzuje się bardzo wysoką czułością dla trisomii 21, czyli zespołu Downa. Jest to ponad 99. Zakres badania NIFTY jest naprawdę szeroki i obejmuje 94 różne choroby genetyczne, w tym 6 trisomii, 4 choroby dotyczące nieprawidłowości chromosomów płci oraz 84 mikrodelecje/mikroduplikacje.

Czy każda przyszła mama może wykonać testy NIPT?

Każda przyszła mama, która martwi się o zdrowie swojego dziecka może wykonać testy NIPT. Są one szczególnie polecane kobietom w ciąży po 35 roku życia, ponieważ ryzyko wystąpienia wad genetycznych wzrasta wraz z wiekiem matki.

Ile kosztują testy NIPT w tym NIFTY pro?

Testy NIPT mogą być oferowane w różnych cenach, które zależą m.in. od wybranego laboratorium czy rodzaju testu. Cena testu NIFTY pro to około 2400 zł. Jest to jedyny test NIPT, który oferuje ubezpieczenie wyniku fałszywie negatywnego. Dodatkowo, przyszli rodzice mają też możliwość sprawdzenia płci dziecka, na życzenie. Kiedy oczekujesz przyjścia na świat dziecka – chcesz mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Testy NIPT, takie jak NIFTY pro dostarczają cennych informacji.

Oceń artykuł