Testy NIPT – rewolucja w badaniach prenatalnych

Test NIPT jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym z krwi. Umożliwia ocenę ryzyka chorób genetycznych u płodu, już na wczesnym etapie ciąży. Dostarczają one informacji, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla dalszego przebiegu ciąży i zdrowia dziecka. Jaki zakres mają testy NIPT? Czy badanie można wykonać w domu?

Spis treści:

  1. Czy testy NIPT to szerokie badania prenatalne?
  2. Czy testy NIPT można wykonać w domu?
  3. Czy testy NIPT to badania wolnego DNA płodu?
  4. Dlaczego przyszłe mamy wybierają testy NIPT?

Czy testy NIPT to szerokie badania prenatalne?

Testy NIPT zdecydowanie należą do kategorii szerokich badań prenatalnych. Analizują wolne DNA płodowe krążące we krwi przyszłej mamy. Szeroki zakres ma test NIFTY pro. Badanie sprawdza 94 choroby genetyczne, w tym trzy najczęściej występujące trisomie – zespół Downa, Patau oraz Edwardsa. Wysoka dokładność i możliwość wczesnego przeprowadzenia badania sprawiają, że testy są bardzo często wybierane przez ciężarne.

Czy testy NIPT można wykonać w domu?

Testy NIPT opierają się na analizie wolnego płodowego DNA, krążącego w krwi przyszłej mamy. Próbka do badania może być pobrana na miejscu w placówce lub w domu pacjentki. Laboratoria umożliwiają skorzystanie z usługi pielęgniarki mobilnej. Wtedy pobranie próbki odbywa się na miejscu. Warto dopytać, czy taka usługa nie jest dodatkowa płatna.

Czy testy NIPT to badania wolnego DNA płodu?

Tak, badania NIPT koncentrują się na analizie wolnego DNA płodu . Jest to metoda nieinwazyjna, pozwalająca na ocenę ryzyka chorób genetycznych płodu bez konieczności podejmowania inwazyjnych metod, jak jest to w przypadku inwazyjnych badań prenatalnych (np. amniopunkcji). Badanie wolnego DNA płodu stanowi obecnie jedno z najbardziej zaawansowanych testów prenatalnych.

Dlaczego przyszłe mamy wybierają testy NIPT?

Wybór testów NIPT przez przyszłe mamy wynika z 100% bezpieczeństwa i nieinwazyjności. Do tego badania są wiarygodne i dokładne. Oprócz tego mogą zawierać dodatkowe udogodnienia. Możliwość wykonania NIPT już od 10 tygodnia ciąży również jest wielkim atutem. Badania prenatalne są ważne i warto sprawdzić zdrowie maluszka, jeszcze przed jego narodzinami.

Oceń artykuł