Testy NIPT: rewolucja w prenatalnej diagnostyce genetycznej

Testy NIPT są bezpiecznymi badaniami prenatalnymi, które wykonuje się z krwi przyszłej mamy. Mamy decydują się na te testy prenatalne, ponieważ ich wykonanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Badania NIPT wykrywają ryzyko różnych chorób genetycznych u płodu, już na bardzo wczesnym etapie ciąży. Z reguły badania można wykonać już od 10 tygodnia ciąży. Na rynku dostępne są różne rodzaje testów NIPT, różniące się ceną, zakresem oraz innymi dodatkowymi udogodnieniami. Jakie są zalety testów NIPT?

Spis treści:

Testy NIPT – zalety
Testy NIPT – zakres
Testy NIPT – ceny
Testy NIPT – dla kogo badanie?

Testy NIPT – zalety

Główną zaletą testów NIPT jest ich nieinwazyjny charakter. Badanie polega na analizie wolnego DNA płodowego z krwi przyszłej mamy, eliminując ryzyko powikłań związanych z inwazyjnymi procedurami, takimi jak amniopunkcja czy biopsja kosmówki. NIPT charakteryzuje się również wysoką dokładnością, szczególnie w wykrywaniu zespołów Downa, Edwardsa i Pataua. Co więcej, test daje możliwość wczesnego przeprowadzenia diagnostyki – już od 10. tygodnia ciąży, co pozwala na wcześniejsze i lepiej informowane decyzje dotyczące opieki prenatalnej.

Testy NIPT – zakres

Testy NIPT skutecznie identyfikują najczęstsze trisomie chromosomów: 21 (zespoły Downa), 18 (zespoły Edwardsa) i 13 (zespoły Pataua). Ponadto, niektóre wersje testu mogą także wykrywać inne schorzenia genetyczne, w tym mikrodelecje oraz aneuploidie dodatkowych chromosomów. Testy te mogą również określać płeć dziecka, co jest dodatkową informacją dla rodziców planujących przyszłą opiekę nad dzieckiem.

Testy NIPT – ceny

Cena testu NIPT może się różnić w zależności od laboratorium, placówki w której jest przeprowadzany. W Polsce, koszty te wahają się zazwyczaj od 2000 zł do 3000 zł. Cena może również zależeć od zakresu badania, jego zakresu oraz dodatkowych możliwości. Test NIFTY pro kosztuje około 2500 zł, jednak czasami jest możliwość wykonania badania w promocyjnej cenie. Warto zastanowić się nad różnymi możliwościami i wybrać badanie prenatalne, które będzie najbardziej spełniało nasze oczekiwania. Cena testu NIPT może wydawać się wysoka, jednak przekazuje wiele informacji o zdrowiu swojego nienarodzonego dziecka.

Testy NIPT – dla kogo badanie?

Testy NIPT są szczególnie polecane dla kobiet w ciąży, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia zaburzeń genetycznych u płodu. Dotyczy to przede wszystkim ciężarnych powyżej 35 roku życia, par z rodzin z historią genetycznych chorób, jak również w przypadkach niejednoznacznych wyników z innych testów przesiewowych. Badanie jest także cenne dla wszystkich przyszłych rodziców, którzy chcą maksymalnie zmniejszyć ryzyko i zyskać spokój ducha na wczesnym etapie ciąży.

Oceń artykuł