Wnikliwe spojrzenie na badania DNA płodu, czym są dla przyszłych mam?

Rodzice przez całe życie troszczą się o swoje dzieci. Okres ciąży jest szczególnym czasem. Zastanawiamy się, czy nasze dziecko będzie zdrowe i jak możemy o nie zadbać jeszcze przed narodzinami. Na rynku obecnie jest wiele badań prenatalnych, które są bezpieczne i jednocześnie dostarczą nam cennych informacji o stanie zdrowia maluszka. Badania DNA płodu są jednymi z nich. Nieinwazyjne testy prenatalne są nieocenione. Sprawdźmy więc ile mogą znaczyć dla przyszłych mam.

Czy są różne badania DNA płodu?
Jakie badania DNA płodu są najczęściej polecane?
Czy badania DNA płodu to również testy genetyczne?
Ile kosztują badania DNA płodu?

Czy są różne badania DNA płodu?

Badania DNA płodu polegają na analizie wolnego płodowego DNA krążącego w krwiobiegu matki.  Istnieje kilka testów, które określa się jako testy wolnego DNA płodu. Grupa testów NIPT należy właśnie do nich. To nieinwazyjne testy prenatalne z krwi, które są w pełni bezpieczne dla dziecka i matki. Badania wolnego płodowego DNA to np. test Harmony, test Panorama, NIFTY i NIFTY pro. To właśnie rozszerzona wersja NIFTY, czyli test NIFTY pro ma najszerszy zakres badanych chorób, aż 94.

Jakie badania DNA płodu są najczęściej polecane?

Wybór odpowiedniego testu DNA płodu zależy od wielu czynników. Dla kobiet w pierwszej ciąży po 35 roku życia genetyczne badania prenatalne są zalecane. Wraz z wiekiem matki wzrasta ryzyko wystąpienia u płodu chorób genetycznych. Test NIPT, NIFTY został wykonany na świecie już ponad 9 000 000 razy. Jest więc najczęściej wybieranym testem tego typu.

Czy badania DNA płodu to również testy genetyczne?

Badania DNA płodowego to także testy genetyczne. Są one najczęściej wybierane wśród przyszłych mam. Pobranie próbki krwi jest szybkie i proste. Badania nie wiążą się z ryzykiem poronienia. Są bezpieczne zarówno dla matki i płodu. Każde badanie wolnego płodowego DNA może mieć inny zakres, warto więc dokładnie zapoznać się z ofertą w laboratorium. Testy mogą zidentyfikować potencjalne zmiany genetyczne, które mogą prowadzić do określonych chorób genetycznych.

Ile kosztują badania DNA płodu?

Badanie DNA płodu może mieć różne ceny. W każdym laboratorium wartość testu może być inna. W Polsce cena testów NIPT – NIFTY może sięgać do 2400 zł. Warto wybrać badanie, które ma najszerszy zakres. Podczas jednej analizy możemy sprawdzić ryzyko wystąpienia wielu zaburzeń genetycznych u dziecka. NIFTY pro ma najszerszy zakres badanych chorób z obecnych testów NIPT, ubezpieczenie wyniku jest również atrakcyjne dla pacjentek.

Oceń artykuł