Wolne płodowe DNA – jak wykonać ich analizę i za pomocą jakiego testu?

Wolne płodowe DNA można analizować już w I trymestrze ciąży. Ich badania są bezpieczne, dlatego że wystarczy pobrać próbkę niewielkiej ilości krwi od kobiety w ciąży. Tego typu analiza jest wykorzystywana m.in. w diagnostyce prenatalnej. Czym dokładniej są wolne płodowe DNA i jakie są obecnie dostępne testy? Czym one różnią się zatem między sobą?

Czy wolne płodowe DNA to cffDNA?
Wolne płodowe dna – badanie genetyczne płodu z krwi matki
Wolne płodowe DNA, jakie testy są dostępne?
Wolne płodowe DNA – badanie prenatalne NIPT

Czy wolne płodowe DNA to cffDNA?

Wolne płodowe DNA to inaczej cffDNA. Ten materiał genetyczny płodu występuje w krwi matki w trakcie trwania ciąży. Obejmuje ono aż 200-300 nukleotydów. W małych ilościach przedostają się one przez barierę łożyska aż do krwiobiegu ciężarnej. Wolne DNA płodowe stanowią więc nieduże fragmenty DNA płodu. Ich obecność można stwierdzić bardzo wcześnie, bo już zwykle od 10. tygodnia ciąży. Im większa jest ciąża, tym bardziej rośnie stężenie DNA płodu. Istotne jest również to, iż DNA płodu znika chwilę po porodzie.

Wolne płodowe dna – badanie genetyczne płodu z krwi matki

Wolne DNA płodu, które zostaje poddane badaniu polega na analizie materiału genetycznego dziecka. Takie badanie prenatalne jest nieinwazyjne, dzięki czemu jest ono bezpieczne i nie wywołuje jakiegokolwiek ryzyka zarówno dla kobiety w ciąży, jak i jej rozwijającego się dziecka. Badanie wolnego płodowego DNA wykonuje się w celu wykrycia podejrzewanych wad albo chorób genetycznych u dziecka. To jedne z przesiewowych badań ukierunkowanych na aberracje chromosomowe.

Wolne płodowe DNA, jakie testy są dostępne?

Obecnie występuje wiele dostępnych testów NIPT. Zasadnicze jest jednak to, które jest ono najlepsze i czym one się różnią? Przykładem są: test Harmony, NIFTY albo test SANCO. Kluczowe jest, żeby wybierając konkretne badanie, zwrócić uwagę na zakres badanych chorób, czas oczekiwania na uzyskanie wyniku bądź dostępność miejsc, gdzie można je przeprowadzić. Badanie, w którym analizuje się wolne płodowe DNA to bardzo ważne badanie.

Wolne płodowe DNA – badanie prenatalne NIPT

Badanie prenatalne NIPT jest nie tylko bezinwazyjne, ale także bezbolesne. Pobraną próbkę od ciężarnej analizują doświadczeni specjaliści w laboratorium. Czułość badań NIPT wynosi aż ponad 99% dla trisomii 21. To jedno z przesiewowych badań prenatalnych z krwi. Wykonano je ponad 9000000 razy na całym świecie. Badanie prenatalne NIPT wyróżnia się ogromną skutecznością, co potwierdza największe badanie przeprowadzone na całym świecie odnośnie skuteczności klinicznej nieinwazyjnych badań prenatalnych. Dodatkowo występuje również szersza wersja – NIFTY pro wraz z ubezpieczeniem. Te badania sprawiają, że mama może być spokojniejsza i uniknąć ewentualnej amniopunkcji.

Oceń artykuł