Badania DNA płodu – zapewnij sobie spokojną ciążę

Czym są badania DNA płodu? Obecnie kobiety w ciąży mają dostęp do nieinwazyjnych badań prenatalnych z krwi, są nimi właśnie badania DNA płodu. Testy mają wiele zalet, dzięki którym przyszłe mamy decydują się na ich wykonanie. Jakie możliwości dają badania DNA Płodu i kiedy można je wykonać? Jak może ono pomóc przyszłym mamom?

W którym tygodniu ciąży można wykonać badania DNA płodu?
Czy badania DNA płodu są inwazyjne?
Czy badania DNA płodu może wykonać każda przyszła mama?
Jakie choroby sprawdzają badania DNA płodu?

W którym tygodniu ciąży można wykonać badania DNA płodu?

Badania DNA płody wykonamy już na wczesnym etapie ciąży. Od 10 tygodnia ciąży test jest dostępny dla przyszłych mam. Dzięki temu na początku ciąży możemy sprawdzić zdrowie nienarodzonego dziecka całkowicie bezpiecznie. Wykonanie badania nie wiąże się z ryzykiem poronienia. Dlatego badanie DNA płodu wybiera wiele mam.

Czy badania DNA płodu są inwazyjne?

Tak, badanie DNA płodu nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Pobierana jest próbka krwi przyszłej mamy. W jej krwiobiegu krąży wolne płodowe DNA, które podlega analizie w badaniu. Testy DNA płodu dzięki temu cieszą się ogromnym powodzeniem. Warto zwrócić również uwagę na wysoką czułość testów NIPT oraz ich wiarygodność. Należy tu wspomnieć o badaniu NIFTY pro, które ma bardzo wysoką czułość dla trisomii 21. Jest to ponad 99%.

Czy badania DNA płodu może wykonać każda przyszła mama?

Tak, każda przyszła mama może zdecydować się na wykonanie badań DNA płodu. Szczególnie polecane jest to dla kobiet w ciąży po 35 roku życia, gdyż wraz z wiekiem ryzyko chorób genetycznych u płodu rośnie. Wynik badania DNA płodu otrzymamy do około 10 dni. Zwróćmy uwagę na cenę testu wolnego DNA, ponieważ jest uzależniona od wybranego rodzaju testu NIPT. Badania różnią się np. zakresem sprawdzanych chorób.

Jakie choroby sprawdzają badania DNA płodu?

Badania DNA płodu skupiają się na wykrywaniu chorób genetycznych. Najszerszy zakres badań oferuje test NIFTY pro. Sprawdza on aż 94 choroby genetyczne, w tym trzy najczęściej występujące trisomie – zespół Downa, Zespół Patau oraz zespół Edwardsa. To nieocenione źródło informacji dla każdej przyszłej mamy. Badania DNA płodu to test, który daje pewność i spokój.

Oceń artykuł