Badania DNA płodu – zapewnij spokojną ciążę

W dzisiejszych czasach, kiedy technologia rozwija się w zaskakującym tempie, badania DNA płodu otwierają nowe możliwości dla przyszłych rodziców, pragnących sprawdzić bezpiecznie zdrowie dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Dzięki nim, można uzyskać ważne informacje o zdrowiu maluszka. Badanie te cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przyszłych mam. Ale czym są badania DNA płodu i jakie mają zakres?

Spis treści:

  1. Czy badania DNA płodu to szerokie testy prenatalne?
  2. Czy badania DNA płodu można zrobić w domu?
  3. Czy badania DNA płodu są testami NIPT?
  4. Dlaczego przyszłe mamy wybierają badania DNA płodu?

Czy badania DNA płodu to szerokie testy prenatalne?

Badania DNA płodu zaliczane są do najbardziej kompleksowych testów prenatalnych dostępnych na rynku. Umożliwiają one ocenę ryzyka szerokiego spektrum zaburzeń chromosomalnych i genetycznych, m.in. takich, jak zespół Downa, zespół Edwardsa, czy zespół Patau. Ponadto zaawansowana technologia umożliwia analizę wolnego DNA płodu, dając przy tym wysoce wiarygodne wyniki.

Czy badania DNA płodu można zrobić w domu?

Chociaż badanie DNA płodu opiera się na analizie próbki krwi mamy, można je wykonać również w domu. Przeważnie pacjentka umawia się na wizytę do placówki i we wskazanym terminie jest pobierana próbka do badania. Inną możliwością, jest właśnie wizyta domowa. Wtedy do ciężarnej udaje się pielęgniarka, która pobiera krew w domu. Nie ma to żadnego wpływu na jakość badania. Badania wolnego DNA płodu cieszą się bardzo dużym powodzeniem, ponieważ są m.in. bardzo dokładne.

Czy badania DNA płodu są testami NIPT?

Tak, testy DNA płodu są inaczej określane jako testy NIPT. To nieinwazyjne testy prenatalne z krwi. Różnią się od siebie ceną i zakresem badania oraz dodatkowymi możliwościami. Test NIFTY pro jest jednym z takich badań. Jego zakres obejmuje analizę 94 chorób genetycznych. W badaniu może zostać także określona płeć dziecka, na życzenie. Cena testu NIFTY pro to około 2000 zł. Czasami placówki oferują test w promocyjnej cenie.

Dlaczego przyszłe mamy wybierają badania DNA płodu?

Wybór badań DNA płodu przez przyszłe mamy wynika z potrzeby zapewnienia jak najlepszej opieki swojemu dziecku. Możliwość wczesnego wykrycia potencjalnych zaburzeń genetycznych pozwala na lepsze przygotowanie do roli rodzica. Dodatkowo, bezpieczeństwo i nieinwazyjność tych testów zapewniają spokój przyszłym rodzicom, co jest nieocenione w tym emocjonującym okresie oczekiwania na narodziny dziecka.

Oceń artykuł