Ciąża to niezwykły czas, pełen nadziei i oczekiwań. Mamy obawiają się o zdrowie swojego nienarodzonego dziecka. Kluczem do zrozumienia i sprawdzenia zdrowia dziecka są badania wolnego płodowego DNA. W sposób nieinwazyjny i całkowicie bezpieczny dla przyszłej i płodu. Ocena ryzyka wystąpienia chorób genetycznych jest wielką wartością. Czym jest wolne płodowe DNA i gdzie się znajduje? Jakie badanie prenatalne najlepiej wykonać?
Gdzie znajduje się wolne płodowe DNA?
Czy wolne płodowe DNA można zbadać?
Czy każde badanie prenatalne analizuje wolne płodowe DNA?
Od kiedy można zbadać wolne płodowe DNA?
Gdzie znajduje się wolne płodowe DNA?
Wolne płodowe DNA, zwane również cffDNA to małe fragmenty DNA płodu. Przedostają się do krwi matki przez łożysko. Już na wczesnym etapie ciąży można wykonać badanie NIPT – od 10 tygodnia ciąży. Szczególnie polecanym badaniem prenatalnym w ciąży jest test NIFTY pro. Bada 94 choroby genetyczne, w tym trzy najczęściej występujące trisomie (zespół Downa, Zespół Patau oraz Zespół Edwarsda). Test ten ma również wysoką wiarygodność i czułość. Dla trisomii 21. to ponad 99%.
Czy wolne płodowe DNA można zbadać?
Badania wolnego płodowego DNA umożliwiają analizę wolnego DNA płodu. Testy NIPT są nieinwazyjne, przez co wybiera je coraz więcej mam. Analiza ryzyka wystąpienia chorób polega na wyizolowaniu cfDNA z próbki krwi mamy. Następnie następuje sekwencjonowanie całego genomu. Na koniec dane analizowane są za pomocą metod bioinformatycznych. Tak się dzieje w przypadku badania NIFTY pro. Cena testu NIFTY pro to około 2400 zł.
Czy każde badanie prenatalne analizuje wolne płodowe DNA?
Nie wszystkie badania prenatalne analizują wolne płodowe DNA. Testy NIPT wykorzystują analizę wolnego DNA płodowego z krwi matki. Dzięki temu są bezpieczne i nie wiążą się z ryzykiem poronienia. Jest to nieinwazyjne badanie prenatalne, w które warto zainwestować i cieszyć się spokojną ciążą. Życzymy tego wszystkim mamom. Dlatego warto rozważyć wykonanie takiego badania.
Od kiedy można zbadać wolne płodowe DNA?
Wolne płodowe DNA można zbadać już od 10 tygodnia ciąży, wtedy wykonywane jest badanie wolnego płodowego DNA. Wynik testu otrzymamy w krótkim czasie. Warto również pamiętać, aby skonsultować go z lekarzem genetykiem. Wskazaniem do wykonania tego badania jest m.in. wiek mamy. Ciążą po 35 roku życia, ciąża po 40 – wiązać się może z większym ryzykiem chorób genetycznych u płodu. Genetyczne badania prenatalne, wykonujące analizę DNA płodowego z krwi matki są jednymi z najbardziej zaawansowanych i precyzyjnych testów dostępnych dla przyszłych mam.