Gwarancja spokoju w ciąży – testy NIPT

Kobieta na etapie ciąży podejmuje wiele ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybranie właściwego badania prenatalnego. Obecnie dostępnych jest wiele tego typu testów.  Testy NIPTnieinwazyjnymi badaniami prenatalnymi, które są w pełni bezpieczne dla przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka. Rozważasz wykonanie testu prenatalnego NIPT? Zrozumienie jak działają testy NIPT oraz jakie informacje dostarczają pomoże Ci podjąć świadomą decyzję.

Czy testy NIPT to badania dna płodu z krwi matki?
Czy testy NIPT badają wolne DNA płodowe?
Testy NIPT, czy NIFTY to częsty wybór?
Testy NIPT – ile się czeka na wynik?

Czy testy NIPT to badania dna płodu z krwi matki?

Tak, testy NIPT polegają na analizie wolnego płodowego DNA (cffDNA). To krótkie fragmenty DNA dziecka, które krążą we krwi matki. Dlatego test określany jest jako badania wolnego płodowego DNA. Dzięki temu jest możliwość wykonania nieinwazyjnego badania prenatalnego. Testy NIPT nie wiążą się z ryzykiem poronienia. Są również w stanie wykryć wiele chorób genetycznych. Wolne płodowe we krwi matki stanowi więc wielką wartość.

Czy testy NIPT badają wolne DNA płodowe?

Zgadza się, testy NIPT badają wolne płodowe DNA. Jak już wcześniej wspomniano krąży w krwiobiegu matki. Dzięki badaniom NIPT jest możliwość wykrycia dużej ilości chorób genetycznych. Wliczają się tutaj również trzy najczęściej występujące trisomie – zespół Downa, zespół Patau oraz zespół Edwardsa. Jest to możliwe dzięki zaawansowanej technologii sekwencjonowania nowej generacji (NGS), która pozwala na bardzo dokładne badania.

Testy NIPT, czy NIFTY to częsty wybór?

NIPT czy NIFTY? Test NIFTY to jeden z dostępnych testów NIPT. Mamy często wybierają test NIFTY, jest więc bardzo popularny. Test NIFTY jest nieinwazyjny, bezpieczny dla mamy i dziecka oraz gwarantuje wysoką skuteczność i wiarygodność. Szczególnie NIFTY Pro, czyli rozszerzona wersja badania wykrywa 94 choroby genetyczne. Ma bardzo szeroki zakres. Warto zastanowić się nad jego wykonaniem.

Testy NIPT – ile się czeka na wynik?

Wynik badania prenatalnego w ciąży w przypadku NIFTY otrzymamy do maksymalnie 10 dni. Czas oczekiwania na wyniki testów NIPT może różnić się w zależności od laboratorium. Pamiętajmy, każda kobieta może zlecić wykonanie tego badania. Jednak wskazaniem do testu NIFTY jest ciąża po 35 roku życia. Testy NIPT można wykonać już od 10 tygodnia ciąży. Zastanówmy się nad badaniem NIPT, ma wiele zalet.

Oceń artykuł