Testy NIPT: nowoczesne badania prenatalne na wyciągnięcie ręki

W dobie zaawansowanych technologii, testy NIPT stanowią przełom w bezpiecznej diagnostyce prenatalnej, oferując przyszłym rodzicom cenne informacje o zdrowiu ich nienarodzonego dziecka. Te nieinwazyjne badania zyskują na popularności dzięki swojej skuteczności, bezpieczeństwu i prostocie wykonania. Jakie choroby są w stanie wykryć testy NIPT, dlaczego są uznawane za bezpieczne? W jakim okresie ciąży można je przeprowadzić oraz czy są one polecane wszystkim przyszłym mamom?

Ile chorób sprawdzają testy NIPT?
Czy testy NIPT to bezpieczne badania?
Kiedy można wykonać testy NIPT?
Czy testy NIPT są zalecane wszystkim przyszłym mamom?

Ile chorób sprawdzają testy NIPT?

Testy NIPT to potężne narzędzie diagnostyczne zdolne do oceny ryzyka wielu chorób genetycznych u płodu, w tym najczęściej występujących trisomii, takich jak zespół Downa (trisomia 21), zespół Edwardsa (trisomia 18) czy zespół Patau (trisomia 13). Niektóre badania NIPT umożliwiają także na sprawdzenie płci dziecka., na życzenie rodziców. Warto również wybrać najszersze badanie prenatalne NIPT.

Czy testy NIPT to bezpieczne badania?

Jedną z największych zalet testów NIPT jest ich bezpieczeństwo. Badania te są całkowicie nieinwazyjne – wykonuje się je z próbki krwi pobranej od przyszłej mamy.  Eliminuje to ryzyko komplikacji związanych z inwazyjnymi metodami diagnostycznymi, takimi jak amniopunkcja. Testy NIPT stanowią doskonałą opcję przesiewową dla wszystkich ciężarnych, minimalizując stres i obawy związane z ryzykiem poronienia.

Kiedy można wykonać testy NIPT?

Testy NIPT można przeprowadzić już od 10. tygodnia ciąży. Dzięki wykonaniu testu prenatalnego z krwi, już na tak wczesnym etapie – przyszłe mamy będą mogły odzyskać spokój w ciąży i spokojnie oczekiwać na narodziny maluszka. Przy tym, oczywiście wykonując inne badania, zgodnie z kalendarzem.

Czy testy NIPT są zalecane wszystkim przyszłym mamom?

Testy NIPT są polecane wszystkim kobietom w ciąży, zwłaszcza tym po 35. roku życia. Wraz z wiekiem mamy, rośnie ryzyko chorób genetycznych u płodu. Jeżeli w rodzinie występowały również choroby genetyczne, czy w poprzedniej ciąży – wykonanie testu NIPT jest zalecane. Testy NIPT otwierają nowe możliwości w prenatalnej diagnostyce genetycznej, oferując przyszłym rodzicom dostęp do ważnych informacji o zdrowiu ich dziecka jeszcze przed jego narodzinami.

Oceń artykuł