Testy NIPT – ważne badanie dla kobiet w ciąży

Przygotowując się do narodzin dziecka, kobieta w ciąży dokłada wszelkich starań, aby dobrze się przygotować do przyjścia na świat maluszka. Wśród tych przygotowań, najistotniejsze dotyczą dbałości o prawidłowy rozwój płodu i jego zdrowie. W tym celu wiele przyszłych mam jest pod stałą opieką ginekologa, a dodatkowo decyduje się na wykonanie badań prenatalnych z krwi, które pozwalają uzyskać wiedzę na temat stanu zdrowia formułującego się życia.

Testy NIPT – co to jest?
Testy NIPT – cena
Testy NIPT – opinie
Testy NIPT w Polsce

Testy NIPT – co to jest?

Z angielskiego testy NIPT oznaczają nieinwazyjne testy prenatalne, które bazują na badaniu wolnego płodowego DNA dziecka. Nieinwazyjne badanie prenatalne odbywa się to poprzez pobranie niewielkiej próbki krwi od matki, które wykonuje się jak standardową analizę morfologii, co sprawia, że jest całkowicie bezpieczne. Analiza pozwala na przebadanie możliwości wystąpienia u dziecka wielu chorób, wśród nich m.in. Zespołu Downa, Zespołu Edwardsa czy innych chorób genetycznych. Wskazania do wykonania testów NIPT dotyczą przede wszystkim kobiet, u których w rodzinie miały miejsce przypadki chorób genetycznych lub wcześniej urodziły dziecko obarczone taką wadą. Badania rekomendowane są również dla kobiet, które mają niepokojące wyniki badań prenatalnych, są w ciąży po 35 roku życia i z różnych powodów obawiają się o zdrowie dziecka. Występują również przeciwwskazania do przeprowadzenia testów, wśród których należy wymienić chorobę nowotworową, transplantacje, immunoterapie, transfuzje krwi czy terapia komórkami macierzystymi. Wyniki testów otrzymuje się w terminie do 2 tygodni.

Testy NIPT – cena

Test NIPT nie podlegają refundacji przez NFZ i można je wykonać tylko prywatnie. Cena testu NIPT o szerokim spectrum (NIFTY pro) wynosi ok. 2400. Decydując się wykonanie badania,  z uwagi na jego wysoki koszt jednostkowy, warto jest dowiedzieć się, czy dana placówka umożliwia płatności ratalne lub płatności z odroczonym terminem.

Testy NIPT – opinie

Opinie młodych mam na temat zasadności wykonania testów NIPT są zdecydowanie pozytywne. Kobiety doceniają małą inwazyjność i bezpieczeństwo badania, szybkie uzyskanie wyników i możliwości konsultacji w większości placówek ze specjalistą. Równie duże znaczenie ma uzyskanie spokoju matki, która po otrzymaniu negatywnego testu nie musi niepokoić się o prawidłowy rozwój dziecka.

Testy NIPT w Polsce

Testy wykonywane są w wielu placówkach prywatnych na terenie całej Polski. Pobranie próbki do badania może odbyć się w laboratorium, ale również częstą praktykę jest wykonanie badania w domu młodej mamy. Przed wykonaniem pobrania wymagane jest wypełnienie ankiety.

Oceń artykuł