Postęp otwiera przed przyszłymi rodzicami nowe możliwości w zakresie wczesnej i przesiewowej diagnostyki prenatalnej. Wolne płodowe DNA, krążące w krwi mamy, staje się kluczowym źródłem informacji o zdrowiu genetycznym nienarodzonego dziecka. Ta nowoczesna metoda badań pozwala na nieinwazyjne i bezpieczne wykrywanie potencjalnych zaburzeń chromosomalnych, zapewniając spokój ciężarnej. Jak działa badanie wolnego płodowego DNA?
Spis treści:
- Czy wolne płodowe DNA można zbadać nieinwazyjnie?
- Jaki test bada bezpiecznie wolne płodowe DNA?
- Wolne płodowe DNA – które badanie prenatalne z krwi wybrać?
- Od kiedy można zbadać wolne płodowe DNA?
Czy wolne płodowe DNA można zbadać nieinwazyjnie?
Tak, wolne płodowe DNA można zbadać w sposób całkowicie bezpieczny. Badanie wolnego DNA płodu jest realizowane nieinwazyjnie. Polega na pobraniu próbki krwi od przyszłej mamy, co jest standardową procedurą. Wykonanie tego badania nie wiąże się z ryzykiem poronienia, jak w przypadku inwazyjnych badań prenatalnych, takich jak np. amniopunkcja. Dzięki temu można sprawdzić zdrowie nienarodzonego maluszka bezpiecznie i bez stresu.
Jaki test bada bezpiecznie wolne płodowe DNA?
Nieinwazyjne testy prenatalne (NIPT) są bardzo często wykonywane. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii sekwencjonowania, testy te oferują wysoką dokładność w wykrywaniu zaburzeń chromosomalnych, w tym zespołu Downa, zespołu Edwardsa, zespołu Pataua oraz innych nieprawidłowości genetycznych. Jednym z takich badań, które analizuje wolne DNA płodu to test NIFTY pro. Badanie sprawdza aż 94 choroby genetyczne. Jest to bardzo często wybierane nieinwazyjne badanie prenatalne z krwi.
Wolne płodowe DNA – które badanie prenatalne z krwi wybrać?
Wybór konkretnego testu, który będzie analizował wolne płodowe DNA powinien być dokonany po zastanowieniu się i poznaniu wielu możliwości. Badanie NIFTY wykonano już na całym świecie około 10 000 000 razy. NIFTY pro w cenie zawiera ubezpieczenie wyniku oraz określenie płci, ma więc dodatkowe udogodnienia. Nieinwazyjne badania prenatalne nie są refundowane w ramach NFZ, można je wykonać prywatnie.
Od kiedy można zbadać wolne płodowe DNA?
Test wolnego DNA płodu jest zalecane już od 10. tygodnia ciąży, kiedy to ilość DNA płodowego w krwi mamy jest wystarczająca do przeprowadzenia analizy. Pobranie próbki krwi w tym okresie pozwala na wczesne uzyskanie informacji o ewentualnym ryzyku zaburzeń genetycznych. Badanie wolnego DNA płodu rewolucjonizuje podejście do przesiewowej diagnostyki prenatalnej.