Innowacyjne badania prenatalne – testy NIPT

W trakcie trwania ciąży zastanawiamy się, czy nasze dziecko będzie zdrowe. W odpowiedzi na to pytanie pomóc nam mogą badania prenatalne. Szczególnie kobiety w pierwszej ciąży po 35 roku życia powinny zainteresować się tym tematem ale dotyczy to oczywiście wszystkich przyszłych mam. Testy NIPT dadzą nam odpowiedź o stanie zdrowia maluszka i ryzyku wystąpienia u niego ewentualnych zaburzeń genetycznych. Te testy prenatalne z krwi są często polecane i wybierane. W tym artykule rozwiniemy temat badań NIPT.

Testy NIPT, do czego służą te badania?
Dlaczego testy NIPT polecane są kobietom w ciąży po 35 roku życia?
Testy NIPT – jakie są rodzaje?
Testy NIPT – ile kosztują?

Testy NIPT, do czego służą te badania?

Testy NIPT to nieinwazyjne badania prenatalne, które można wykonać już od 10 tygodnia ciąży. Badania NIPT analizują wolne płodowe DNA, które krąży we krwi matki. W związku z tym są w pełni bezpieczne. Pozwalają wykryć ewentualne choroby genetyczne u nienarodzonego dziecka. Do badania wykorzystywana jest nowoczesna metoda NGS oraz bioinformatyczna. Sprawia to, że testy NIPT są wysoce wiarygodne.

Dlaczego testy NIPT polecane są kobietom w ciąży po 35 roku życia?

Ryzyko wystąpienia zaburzeń genetycznych (np. zespół Downa) wzrasta wraz z wiekiem matki. Dlatego testy NIPT są często zalecane dla kobiet w ciąży po 35 roku życia. Mimo, że są to badania przesiewowe maja bardzo wysoką czułość. Pobranie jedynie małej próbki krwi od matki do badania sprawia, że kobiety często wybierają właśnie te testy prenatalne.

Testy NIPT – jakie są rodzaje?

Jest kilka różnych rodzajów testów NIPT dostępnych na rynku. Test NIFTY i NIFTY pro, test Harmony, czy test Panorama. Każde z tych badań ma inny zakres. Najszerszy zakres badanych chorób ma test NIFTY pro, aż 94 choroby genetyczne w tym trzy najczęściej występujące trisomie. Dlatego jest najczęściej wybieranym badaniem.

Testy NIPT – ile kosztują?

Cena testu NIPT różni się w zależności od wybranego testu i miejsca. Przedział cen jest dość duży, od około 2000 zł – 3000 zł. Badanie prenatalne NIPT, NIFTY pro kosztuje około 2400 zł. Wynik testu NIFTY otrzymamy do 10 dni roboczych. Przeważnie jest to 5-6 dni. Jako najszersze badanie prenatalne z krwi sprawdza ryzyko wystąpienia m.in. trisomii 21, trisomii 18 oraz trisomii 13. Warto zainwestować i mieć pewność, co to stanu zdrowia naszego maluszka.

Oceń artykuł